18 sierpnia bieżącego roku w Warszawie odbył się pogrzeb Wandy Chotomskiej i nie sposób było przejść obojętnie obok tego wydarzenia, jeśli czytało się w dzieciństwie jej wiersze. Może nie w ten sposób powinno zaczynać się tekst dotyczący scenariusza lekcji, ale jak tu zacząć inaczej, kiedy właśnie z tej przykrej okazji miało się możliwość powrotu do dziecięcych lektur i zajrzenia m.in. do pożółkłej już nieco książeczki z wierszykami zatytułowanej Dlaczego cielę ogonem miele?
Okazało się bowiem, że wraz z sentymentalną falą emocji czytelniczych, które dane mi było odkryć tego dnia, przyszedł także pomysł na ciekawą lekcję, łączącą pracę z tekstem i ćwiczenie kompetencji matematycznych w formie prostej zabawy plastycznej. Chętnie dzielę się nim z nauczankami, ponieważ wydaje mi się, że nie ma nic piękniejszego niż zaczerpnięcie z dorobku autorki inspiracji do zajęć dydaktycznych. Wiersz, jako baza wyjściowa do lekcji, zabawy i ćwiczenia matematycznego o wiele dłużej utkwi w pamięci niż jednorazowa lektura bez kontekstu. Mam nadzieję, że przeprowadzenie „Piegowatej lekcji”, oprócz realizacji celów dydaktycznych, będzie także, po cichu – między nami, formą uczczenia twórczości Wandy Chotomskiej, tak bardzo zasłużonej w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
Kwadrat, odcinek, półprosta, kąt rozwartokątny, bryła, figura płaska to terminy z jednej z najstarszej dziedziny matematyki – geometrii. W starożytności stanowiła podstawę wykształcenia. Dzieci od najmłodszych lat w naturalny sposób zauważają różnice w kształtach i ważne jest, aby tę zdolność rozwijać, ponieważ ułatwia to posługiwanie się abstrakcyjnymi pojęciami podczas kolejnych etapów nauki, a posiadane umiejętności i wiadomości z tej dziedziny przydatne są w codziennym życiu.
Co wspólnego ma pewien znany szwedzki sklep z artykułami do domu i literatura dla dzieci? Czy kryminały nadają się dla uczniów? Po co w ogóle dedukować? Czyli słów kilka o tym, że są książki, na które czekają nie tylko najmłodsi czytelnicy...
Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:
618471134
biuro@semantika.pl
www.semantika.pl
ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd
Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP:
7773232650, REGON: 302483298
© Copyright 2019 Grupa Wydawnicza Semantika Sp. z o.o. | Polityka prywatności