Matematyczne Wyścigi Rzędów 11 supermatematycznych zabaw na szkolne boisko

Matematyczne Wyścigi Rzędów 11 supermatematycznych zabaw na szkolne boisko

NR 3 (13) 2018

Czerwiec to miesiąc, kiedy aura za oknem rozprasza myśli zarówno uczniów, jak i nauczycieli (choć ci rzadziej się do tego przyznają). Słońce, upał, zieleń, wizja zbliżających się wakacji sprawiają, że działania w klasie nie sprzyjają przyswajaniu wiedzy. Czy należy z tym walczyć? Postarajmy się wykorzystać pogodę jako naszego sprzymierzeńca.


W tym roku szkolnym odpowiadałam w mojej szkole za organizację Tygodnia Młodego Matematyka. Poprzez różne zadania, zabawy, zagadki chciałam pokazać uczniom klas 1–3, że matematyka przenika bardzo wiele sfer naszego życia i wykorzystujemy ją często na co dzień, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dziś mam dla Was propozycję, jak połączyć lekcję wf. z nauką matematyki.

Przygotowałam kilka propozycji, które umożliwią przemienienie szkolnego boiska w miejsce matematycznych potyczek. Od nauczyciela zależy, ile czasu poświęci na taką „inną lekcję” i które z nich wybierze. Przy każdej konkurencji znajduje się spis potrzebnych rzeczy, aby pamiętać, co będzie potrzebne.

 

Przygotowanie do wyścigów:

Dzielimy klasę na zespoły – proponuję, aby były to 3 lub 4 zespoły. Wtedy każdy uczestnik ma realny wpływ na sukces zespołu, a i sama zabawa nabiera ducha rywalizacji. Oprócz tego warto wybrać szefa zespołu – przyda się on przy niektórych zadaniach. Może być jeden na całą zabawę, albo zmieniać się co konkurencję. Szef (lider, dowódca – nazwa dowolna) dba o postawę zespołu, podaje właściwą odpowiedź, ustala kolejność itp. Na koniec ustawiamy klasę w rzędach i zapoznajemy z zasadami Matematycznych Wyścigów. Warto wywiesić w widocznym miejscu tablicę wyników, gdzie będziemy zapisywać zdobyte punkty lub przygotować kartę punktacji dla każdej z grup.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 14  Strona 15  Strona 16  Strona 17

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE