Kości zostały rzucone…

Kości zostały rzucone…

NR 3 (19) 2019

Zostały wynalezione w starożytności, wykonywano je z drewna, kości czy metalu. Wielką popularnością cieszyły się w imperium rzymskim oraz epoce średniowiecza. Służyły do rozgrywek hazardowych, a także wróżenia. Obecnie są nieodłącznym elementem wielu gier planszowych, fabularnych czy bitewnych. Mowa o kościach do gry, które – poza walorem zabawy – mają także wartość edukacyjną. Proponujemy kilka zabaw przy użyciu nietypowych kostek, tj. dziesięciokątnych z liczbami od 1 do 10, dwunastokątnych od 1 do 12 oraz trzydziestokątnych od 1 do 30.


Kości do gry to tania i łatwo dostępna pomoc dydaktyczna, która uatrakcyjni zajęcia matematyczne. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów kości, począwszy od standardowych sześciokątnych, skończywszy na wielokształtnych z różnorodnymi nadrukami. Dzięki takiej ofercie możemy wykorzystać je na tysiące sposobów.

Za ich pomocą możemy doskonalić dodawanie, odejmowanie, mnożenie, znajomość ułamków, układania działań. Proponuję kilka zabaw przy użyciu nietypowych kostek, tj. dziesięciokątnych z liczbami od 1 do 10, dwunastokątnych od 1 do 12 oraz trzydziestokątnych od 1 do 30. Proponowane aktywności sprawdzą się zarówno w zerówce, jak i starszych klasach, należy je dostosować do możliwości i umiejętności grupy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 38 Strona 39 Strona 40

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Lekturki spod chmurki

  Z pewnością ten, kto wybiera książki na wakacyjny, letni czas nie kojarzy ich z lekturami, ze studiowaniem głównych wątków, analizowaniem portretów psychologicznych pierwszoplanowych bohaterów itp. Oczywiście nie oznacza to, że książki na wakacje charakteryzują się naiwną prostotą i lekką rozrywką. Czasami jest wręcz przeciwnie. Czytamy wymagające lektury, ale w naszych głowach nie ma przymusu, więc interpretacja ich treści przychodzi sama. Jak zachęcić uczniów do czytania podczas wakacji?

 • Tańce i pląsy z bajkowego świata

  Ruch towarzyszy dzieciom od samego początku, jest bardzo lubiany, zwłaszcza przy muzyce. Do tanecznych zajęć potrzebna nam jedynie bogata wyobraźnia, która przeniesie nas wszędzie i zamieni w każdą postać, zwierzę czy superbohatera. Proponujemy taneczne zabawy, które możecie wykorzystać np. podczas ostatnich lub pierwszych dni w szkole.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE