Jesienią warto wykorzystać na zajęciach to, co daje nam o tej porze roku przyroda. Mowa o całej różnorodności darów natury: kolorowe liście, kasztany, szyszki, kamienie, żołędzie, patyki i wszystkie inne skarby znalezione przez dzieci na jesiennym spacerze. Mogą stać się wspaniałymi pomocami na codziennych zajęciach. Podpowiadamy, jak je wykorzystać podczas zabaw matematycznych.
Jako miłośniczka Froebla i jego koncepcji, uważam, że dziecko powinno zdobywać jak najwięcej doświadczeń w kontakcie z naturą. Nie chodzi tylko o zajęcia w plenerze, na świeżym powietrzu. Można tę ideę realizować poprzez działania i zabawy z darami natury. Te proste przedmioty są jednocześnie wyjątkowe i kształcące, a przy okazji naturalne i ogólnodostępne. Pamiętajmy, że to, czego dziecko uczy się poprzez własne doświadczenia i eksplorowanie otoczenia, jest najcenniejsze. Żaden nauczyciel nie przekaże słowem czy obrazem tyle, ile dziecko nauczy się poprzez działanie własnych rąk. Dlatego organizujmy zajęcia w taki sposób, by najmłodsi mogli manipulować i działać. Nie zawsze trzeba mieć do tego drogie pomoce edukacyjne. Rozejrzyjmy się wokół siebie, gdyż często najciekawsze przedmioty mamy w zasięgu ręki.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
Lapbook, niby taka prosta sprawa, a jednak wciąż wiele osób niechętnie po niego sięga. Czasem z obawy, że dzieci sobie nie poradzą z takim narzędziem, a czasem z braku wiary w sens stosowania takich pomocy. W artykule wyjaśniamy czym jest lapbook i jak odpowiednio korzystać z niego podczas lekcji.
100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości już za nami. Wiele koncertów, wzniosłych gestów, patetycznych słów. Przed nami kolejny rok i choć rocznica nie jest już „okrągła”, to tak samo ważna. Pamiętajmy, że historia nie zawsze musi być przekazywana w sposób patetyczny, tylko w teorii, która niejednokrotnie jest trudna do zapamiętania. Nawet w najpoważniejszych tematach mamy ukrytego asa w rękawie – zabawę. Podpowiadamy, jak przygotować ciekawe lekcje.
Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:
618471134
biuro@semantika.pl
www.semantika.pl
ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd
Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP:
7773232650, REGON: 302483298
© Copyright 2019 Grupa Wydawnicza Semantika Sp. z o.o. | Polityka prywatności