Bajka nowa - prostokątna i kwadratowa

Bajka nowa - prostokątna i kwadratowa

NR 4 (8) 2017

Matematyka to taka sprytna nauka, która kryje się nie tylko w podręczniku i kalkulatorze, ale towarzyszy nam wszędzie dookoła. Mało kto wie, że literatura pełna jest zagadek Królowej Nauk. A naprawdę warto je wykorzystywać i ocieplać wizerunek matematyki, zapraszać uczniów do świata bajek, w których gra ona główną rolę.


 

W celu uatrakcyjnienia zajęć matematycznych niejednokrotnie wykorzystuję teksty literackie zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Na szczególną uwagę zasługują wiersze Danuty Wawiłow czy Wandy Chotomskiej. W niniejszym artykule przedstawiam propozycję zajęć z wykorzystaniem wiersza: Bajka nowa prostokątna i kwadratowa Danuty Wawiłow. Poza rozwijaniem umiejętności matematycznych, w tym przypadku znajomości fi gur geometrycznych oraz ich właściwości, pobudzamy kreatywność i pomysłowość dzieci, uczymy współpracy, doskonalimy umiejętności plastyczne, a także uczymy analizy tekstu. Propozycję zajęć możemy wykorzystać w każdej grupie wiekowej, dostosowując ją do możliwości i umiejętności uczniów. W przypadku dzieci przedszkolnych przedstawioną formę pracy wykorzystałam podczas zajęć otwartych z rodzicami – cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród maluchów i dorosłych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 19 Strona 20

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Kostki zostały rzucone! Czyli zabawy z kostkami do gry

  Kostka jaka jest – każdy widzi, a jednak jest w niej wielka moc – to tania, łatwo dostępna, a zarazem bardzo atrakcyjna pomoc dydaktyczna. Może przybierać różne wielkości, kolory, a nawet kształty. Jej atutem jest też to, że od razu kojarzy się z zabawą, więc matematyka od razu pachnie o wiele przyjemniej.

 • Chodźmy na spacer po szkole

  Początek roku to trudny czas dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla uczniów klas pierwszych. W zetknięciu z nową rzeczywistością nasi wychowankowie często czują się bardzo zagubieni. Aby ułatwić odnalezienie się pierwszaków w nowych warunkach, możemy wybrać się z nimi na spacer nigdzie indziej jak właśnie po naszej szkole.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE