Sztuka mówienia bez zadyszki Zabawy kształtujące prawidłowy sposób oddychania

Sztuka mówienia bez zadyszki Zabawy kształtujące prawidłowy sposób oddychania

NR 6 (10) 2017

W tym artykule znajdziesz:

-rady dotyczące kształtowania prawidłowych nawyków oddechowych u uczniów i... u siebie

-pomysły na 4 zimowe prace plastyczne, dzięki którym przeprowadzisz zabawy logopedyczne w swojej klasie

-gotowe materiały do wyciecia, dzięki którym przygotujesz kreatywne działanie kształujące prawidłową wymowę

 


Oddech uważa się za sprawę oczywistą, niewymagającą ćwiczeń i zaangażowania, niewartą zastanowienia. To błąd, który może kosztować zniechęcenie i obawę do wystąpień publicznych, prezentacji lub po prostu wypowiedzi. W skrajnym przypadku może prowadzić do problemów ze zdrowiem! Sposób gospodarowania wdychanym i wydychanym powietrzem bezapelacyjnie wpływa na nasze życie. Ogromna siła drzemiąca w prawidłowym sposobie oddychania jest często niedoceniana, wręcz bagatelizowana. Zachęcam do zwrócenia uwagi na ten aspekt, ponieważ wyrobienie sobie odpowiedniego nawyku oddychania pomaga radzić sobie ze stresem, unikać infekcji gardła i zadyszki podczas mówienia. Właśnie dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na ćwiczenia oddechowe. Lekka, zabawna forma zajęć zaprezentowana w niniejszym artykule pozwoli połączyć przyjemnie z pożytecznym, co przełoży się na zainteresowanie ze strony uczniów.

Na co dzień nikt nie myśli o tym, czy w spoczynku oddycha poprawnie. Jest to proces fi zjologiczny, reakcja bezwarunkowa. Jednak żeby odruch ten był wykonywany poprawnie, musisz utrwalić go na podstawie powtarzających się, świadomych działań. Jak wiadomo, złego nawyku pozbyć się jest bardzo trudno, dlatego już od wczesnego dzieciństwa należy uczyć się prawidłowego sposobu oddychania. Zanim zaczniesz edukować innych w tym kierunku, sam powinieneś stać się przykładem do naśladowania. Zacznij od oceny swojego wdechu i wydechu. Stań przed lustrem tak, by widoczny był tułów i twarz. Załóżmy, że będziesz chciał wypowiedzieć jakieś proste zdanie typu „Dzisiaj jest bardzo ciepło”. Nabierz powietrze nosem. Czy robisz to poprawnie? Poprawnie, czyli jak? Podczas wdechu powinno nastąpić równomierne poszerzenie klatki piersiowej – zarówno dolne partie płuc, jak i górny odcinek klatki piersiowej. Delikatnie wypychany brzuch jest oznaką pracy przepony. Ramiona i łopatki mają pozostać na swoim miejscu. Teraz wypowiedz przykładowe zdanie na wydechu. Sprawdź, czy twoja klatka piersiowa i brzuch kurczą się, a ramiona pozostają w bezruchu. Jest to tak zwany wzór oddychania całościowego (zwane inaczej torem piersiowo- -brzusznym lub oddychaniem przeponowo-żebrowym). Prawidłowy sposób oddychania ściśle wiąże się z długością i jakością wydawanych dźwięków. Dlatego teraz sprawdź swój tak zwany czas fonacji, czyli czas, w jakim jesteś w stanie wydobywać dźwięk bez dobierania powietrza. Nabierz pełen wdech, włącz stoper i wydychając powietrze, wypowiadaj głoskę „a”. Pamiętaj, że w trakcie nie można wykonywać wdechów! Zatrzymaj stoper, kiedy poczułeś, że brakuje ci powietrza i przestałeś wydobywać dźwięk. Jaki uzyskałeś wynik? Prawidłowy czas fonacji to od 20 do 25 sekund. Dlaczego to liczymy? Ponieważ artykulacja, czyli wymawianie głosek, odbywa się właśnie na wydechu i dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu powietrzem jesteśmy w stanie panować nad swoim głosem i długo mówić bez zadyszki. Dlaczego warto nauczyć się oddychania przeponowo-żebrowego?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 29  Strona 30  Strona 31  Strona 32  Strona 33

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE