Razem – zabawy integracyjne w trakcie roku szkolnego

Razem – zabawy integracyjne w trakcie roku szkolnego

NR 2 (12) 2018

O integracji klasy myślimy głównie w okolicach rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy chcemy, aby uczniowie poznali się wzajemnie. Tymczasem działania integracyjne w klasie są podstawą do współdziałania uczniów na całym etapie edukacji wczesnoszkolnej. Doskonale sprawdzają się podczas codziennego zdobywania wiedzy. Są podstawą gier i zabaw ruchowych. Gwarantują pozytywny nastrój podczas różnych dni tematycznych. Mogą być wprowadzeniem do tematu zajęć lub całego tygodnia. Warto z nich korzystać nawet codziennie oraz zmieniać ich poszczególne elementy w zależności od pory roku bądź samopoczucia uczniów. Istotne jest to, by pamiętać, że umiejętność współdziałania grupy jest bardzo ważnym elementem składowym procesu edukacji.


Jako nauczycielka, zawsze dążę do tego, by moja klasa współgrała ze sobą oraz była zintegrowana. Niekiedy długo się zastanawiam, jakie działania stosować w celu osiągnięcia założonego efektu. Myślę o grach, zabawach i zadaniach, które już kiedyś poznałam. Prawdopodobnie o nich usłyszałam lub przeczytałam. Możliwe, że ktoś mi je przedstawił, pokazał bądź po prostu ich nauczył. Jednak najbardziej lubię coś modyfikować, dodawać od siebie, wymyślać całkowicie nowe aktywności mające na celu doprowadzenie do zawiązania się zgranej paczki – szczęśliwych oraz zadowolonych dzieci.

Jak pokazać uczniowi, który dominuje nad innymi, że każdy jest ważny? Jak uświadomić uczniowi, który powtarza: „Nikt mnie nie lubi!”, że jest akceptowany i lubiany? Jak pokazać uczniowi nieśmiałemu, że poradzi sobie z wykonaniem zadania? Co zrobić, by uczniowie już zawsze pamiętali o tym, że wszyscy jesteśmy równi, a jednak każdy z nas jest wyjątkowy?

Poniżej podzielę się z Wami moimi pomysłami, które wpadały mi do głowy podczas różnorodnych sytuacji wychowawczych. Moi uczniowie reagowali na nie bardzo pozytywnie, a ja sama widziałam, jakie dobre owoce przynoszą. Mam nadzieję, że i w Waszych grupach będą strzałem w dziesiątkę.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 20 Strona 21 Strona 22

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Budujemy gniazdo!

  Wiosna to wspaniała pora roku. Jest jaśniej, weselej, rośliny budzą się do życia, a z ciepłych krajów wracają do nas niektóre ptaki. Wiosna to również czas wzmożonego dbania o dom, jednak słynne „wiosenne porządki” nie dotyczą tylko ludzi. Przygotowywanie domu dla siebie i potomstwa to ważne zadanie w życiu zwierząt. Dla niektórych z nich takim domem jest gniazdo.

 • Żetonowa gra

  W wielu klasach stoi pojemnik na plastikowe nakrętki od butelek, które biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Zanim jednak przekażecie je dalej w świat, możecie wykorzystać je do ciekawej i prostej gry. Łapcie zatem kolejną porcję matematycznych inspiracji! Pomysłów na kreatywne lekcje z królową nauk nigdy dość! Szczególnie kiedy możemy jednocześnie uczyć się i bawić, wykorzystując materiał recyklingowy.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE