Inteligencje wielorakie a talenty uczniów

Inteligencje wielorakie a talenty uczniów

NR 1 (17) 2019

Wiele osób chciałoby mieć wysokie IQ, najlepiej potwierdzone profesjonalnymi badaniami. W mediach celebryci szczycą się wysokim ilorazem inteligencji, najbardziej prestiżowe jest członkostwo w Stowarzyszeniu Mensa, które zrzesza osoby o ilorazie inteligencji kwalifikującym do górnych dwóch procent populacji. Ale czym jest owa inteligencja? Przedstawiamy 8 typów inteligencji i praktyczne wskazówki metodyczne.


Najprościej rzecz ujmując to zdolność logicznego myślenia i posługiwania się językiem. Dla mnie to trochę za mało. Nawet jeśli definicja jest bardziej wysublimowana i mówi, że inteligencja to biopsychologiczny potencjał, który pozwala przetwarzać informacje na różne sposoby, aby rozwiązywać problemy lub modelować postawy cenione przez społeczeństwo, to nadal czegoś mi brakuje. Ale z pomocą przychodzi Howard Gardner, amerykański psycholog, który na początku lat 80. opracował teorię inteligencji wielorakich. I tak oto inteligencję, która wcześniej uważana była za czynnik genetyczny („Takim się rodzisz i nic nie możesz z tym zrobić”), zastąpiono formułą: „Dzięki temu co robisz, jak odżywiasz swój mózg, możesz stale wpływać na swój rozwój inteligencji”. Jest to teoria trudna do zaakceptowania, bo nie pozwala nam na bierność – całe nasze życie (na każdym jego etapie) może przyczyniać się do samorozwoju.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 11  Strona 12  Strona 13

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE