Dobry początek, czyli co i jak przygotować przed objęciem nowej klasy

Dobry początek, czyli co i jak przygotować przed objęciem nowej klasy

NR 4 (14) 2018

Początek roku szkolnego to bardzo trudny czas dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które właśnie rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Na szczęście znamy kilka sposobów, jak zminimalizować stres dzieci (i rodziców!), a przy okazji zadbać o pozytywne nastawienie do nowego miejsca.


W klasie

 

Zanim nowi uczniowie pojawią się w twojej klasie, zadbaj o zagospodarowanie przyjaznego środowiska. Nowy rok i nowa klasa to doskonała okazja, żeby spojrzeć krytycznie na swoją salę. Rozgardiasz nie sprzyja nauce i skupieniu, a poza tym zapewnia niewłaściwe wzorce maluchom. Jeśli uczymy, że na ich ławkach powinien panować porządek, tym bardziej uporządkowane powinno być nasze biurko! Wielu nauczycieli ma tendencję do zbierania różnych niepotrzebnych rzeczy. W efekcie nasze klasy często nie wyglądają zbyt elegancko. Warto poświęcić, pod koniec sierpnia, pół dnia na przygotowanie sali na nowy rok szkolny. Przejrzyj i posegreguj papiery, w tym kserówki, wyrzuć niepotrzebne stare prace dzieci, a z rzeczami, z którymi nie wiesz, co zrobić – najlepiej będzie po prostu się rozstać. Karty pracy posegreguj tematycznie – tylko wtedy istnieje cień szansy, że faktycznie do nich wrócisz i wykorzystasz we właściwym momencie! Zastanów się też, jakie drobne zmiany możesz wprowadzić, żeby ułatwić sobie pracę. Jeśli przez cały rok szukałaś w szufladach markerów, może warto stworzyć dla nich specjalne pudełko na wierzchu? Może przyda się nowa, mała tablica przy drzwiach do komunikacji z rodzicami?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 4 Strona 5 Strona 6 Strona 7 Strona 8 Strona 9

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Sposób na nieznośną klasę

  Nieraz słyszymy, że „dzieci są obecnie coraz trudniejsze”. Moja mama, która już jest babcią, podczas odwiedzin wnuków czasem mówi: „ja wiem, że jestem już starsza, ale wy chyba jednak byliście grzeczniejsi”. Tym trudniej jest w szkole, gdzie w klasie jest kilkanaście, dwadzieścioro, a czasem i więcej dzieci. Zdarzy się też nieraz taka typowo „nieznośna” klasa. Moja jest tego najlepszym przykładem: w klasie mam samych energicznych chłopców i choć grupa jest malutka, to nie ułatwia to utrzymania dyscypliny. Mimo moich usilnych starań, czasem po prostu nic nie skutkowało. Widziałam, że jedyną reakcję ze strony moich uczniów wywoływało głośne uderzenie ręką w stół.

 • Dzien Przedszkolaka – pomysł na przedstawienie bez prób

  Wakacje w przedszkolu to magiczny czas. Czas, który płynie trochę wolniej niż zwykle. Dzieci mają mniej zajęć dodatkowych lub nie mają ich wcale. Przestajemy pracować z przewodnikami i książkami. Rozkład dnia jest mniej napięty niż w ciągu roku szkolnego. Nie jest tajemnicą, że w dużym stopniu frekwencja dzieci spada, a my, nauczyciele, często jesteśmy już zmęczeni całym rokiem pracy. Odbija się to na naszej motywacji. Wakacje to jednak wspaniały moment na rozwijanie wyobraźni naszej i naszych przedszkolaków. Jednak nie zapominajmy, że to także czas nauki, który mądrze musimy wykorzystać.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE