Maty edukacyjne do kodowania

Maty edukacyjne do kodowania

NR 3 (19) 2019

Rozwijanie umiejętności programistycznych w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym to przede wszystkim budowanie podstawowych umiejętności niezbędnych do programowania, a nie samo programowanie z użyciem tekstowego kodu. To samodzielne lub zespołowe analizowanie i rozwiązywanie problemów, a nie teoria lub definicje oraz wyciąganie wniosków z błędów, a nie gotowe rozwiązania. Zapraszamy do przyjrzenia się pomocy dydaktycznej, która rozwija kreatywność i samodzielność uczniów oraz ich kompetencje cyfrowe.


Czym jest mata edukacyjna?


Mata edukacyjna do kodowania to prosta „kratownica”. Najczęściej o wymiarach 150 × 150 cm, choć są większe (180 × 180 cm) i mniejsze. Kratownica najczęściej jest podzielona na 100 pól, czyli 10 × 10. Mniejszą matę (6 × 8 pól) znajdziemy w wersjach mat przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się mata, na której dzieci mogą swobodnie stanąć stopami. Spotkać możemy maty z bocznymi oznaczeniami od 1–10 oraz od A–J lub z wartościami takimi jak kolor i kształt. Preferuję maty, na których nauczyciel może samodzielnie ułożyć to, co mu będzie na danej lekcji potrzebne. Dla mnie najlepszy zestaw to pusta mata z bogatym zestawem kart do samodzielnego używania według moich potrzeb i pomysłów.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 50 Strona 51 Strona 52 Strona 53

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Lekturki spod chmurki

  Z pewnością ten, kto wybiera książki na wakacyjny, letni czas nie kojarzy ich z lekturami, ze studiowaniem głównych wątków, analizowaniem portretów psychologicznych pierwszoplanowych bohaterów itp. Oczywiście nie oznacza to, że książki na wakacje charakteryzują się naiwną prostotą i lekką rozrywką. Czasami jest wręcz przeciwnie. Czytamy wymagające lektury, ale w naszych głowach nie ma przymusu, więc interpretacja ich treści przychodzi sama. Jak zachęcić uczniów do czytania podczas wakacji?

 • Tańce i pląsy z bajkowego świata

  Ruch towarzyszy dzieciom od samego początku, jest bardzo lubiany, zwłaszcza przy muzyce. Do tanecznych zajęć potrzebna nam jedynie bogata wyobraźnia, która przeniesie nas wszędzie i zamieni w każdą postać, zwierzę czy superbohatera. Proponujemy taneczne zabawy, które możecie wykorzystać np. podczas ostatnich lub pierwszych dni w szkole.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE