PAŹDZIERNIK 5 (9) 2017

NR 5 (9) 2017

INSPIRACJE NAUCZANKI

WYDANIE: październik - listopad 5 (9) 2017

Złap energię na jesienne „nic mi się nie chce”

No przecież to znamy i w szkole też nas to łapie – na dworze szaro, buro, coraz zimniej i coraz szybciej ciemno. Byle do wiosny…

Ale zaraz, zaraz – przecież myśląc w ten sposób, tracimy cały rok szkolny, który dopiero się zaczął. A może by tak przestać bać się jesiennej aury, ubrać się cieplej, zarządzić w klasie przyniesienie kaloszy (na wszelki wypadek) i zacząć planować jesienne naprawdę aktywne lekcje. Na październik i listopad w czasopiśmie mamy dla Was mnóstwo pomysłów, gier, eksperymentów, zagadek i gotowych scenariuszy lekcji. A jeszcze więcej znajdziecie w STREFIE PREMIUM.

W tym numerze chcemy też podpowiedzieć Wam, kiedy w rozkład materiału możecie wplatać pomysły zaczerpnięte z „Inspiracji Nauczanki”. Zajrzyjcie koniecznie na strony 24-25 i korzystajcie z inspiracji przez całe dwa miesiące. I obiecujemy, że będziemy podpowiadać i inspirować Was przez cały ten czas – zaglądajcie regularnie do gazety, do strefy PREMIUM na stronie www.nauczanka.pl i na nasz fanpage na Facebooku.

Maria Winiarska

Redaktor prowadząca „Inspiracje Nauczanki’

CZYTAMY I MÓWIMY

POMYSŁ NA MATMĘ

 • Kolorowa geometria

  Kwadrat, odcinek, półprosta, kąt rozwartokątny, bryła, figura płaska to terminy z jednej z najstarszej dziedziny matematyki – geometrii. W starożytności stanowiła podstawę wykształcenia. Dzieci od najmłodszych lat w naturalny sposób zauważają różnice w kształtach i ważne jest, aby tę zdolność rozwijać, ponieważ ułatwia to posługiwanie się abstrakcyjnymi pojęciami podczas kolejnych etapów nauki, a posiadane umiejętności i wiadomości z tej dziedziny przydatne są w codziennym życiu.

 • Piegowata lekcja

  18 sierpnia bieżącego roku w Warszawie odbył się pogrzeb Wandy Chotomskiej i nie sposób było przejść obojętnie obok tego wydarzenia, jeśli czytało się w dzieciństwie jej wiersze. Może nie w ten sposób powinno zaczynać się tekst dotyczący scenariusza lekcji, ale jak tu zacząć inaczej, kiedy właśnie z tej przykrej okazji miało się możliwość powrotu do dziecięcych lektur i zajrzenia m.in. do pożółkłej już nieco książeczki z wierszykami zatytułowanej Dlaczego cielę ogonem miele?

BADACZE NATURY

 • Eksperymenty na wietrzne dni, czyli łapiemy powietrze

  Jesienne, wietrzne dni to świetna okazja do tego, by skupić uwagę dzieci na... powietrzu właśnie! Przeciągi, rozwiane fryzury i tańczące na wietrze liście są bardzo obrazowymi przykładami i dobrymi pretekstami do dalszych dyskusji i badań, które warto przeprowadzić z uczniami. Krótkie i łatwe do przeprowadzenia eksperymenty z powietrzem są miłym uzupełnieniem jesiennych lekcji i ciekawym sposobem na ćwiczenie koncentracji grupy.

 • Liście lecą z drzew

  Jesienią w murach szkolnych pojawiają się „pierwszaki”, dla których często jest to okres ogromnego stresu i wielkich emocji. Pozostałe dzieci wracają do klas po wakacjach wypoczęte, lecz często rozkojarzone i z problemami z koncentracją nad materiałami lekcyjnymi. Dlatego warto zaplanować lekcje na świeżym powietrzu, w trakcie których wykorzystując elementy przyrody, będziemy realizowali program edukacyjny.

 • Tyle hałasu!

  Skończył się czas wakacyjnego wyciszenia i wchodzimy w trybiki codziennego szumu. Dzieci od nowa przyzwyczajają się do szkolnych zwyczajów i zasad, a te co wrażliwsze – znowu oswajają uszy z głośnymi dźwiękami przerw i szkolnych dzwonków. Czy myślałyście kiedyś, aby to właśnie hałas uczynić tematem zajęć?

AKCJA AKTYWIZACJA

DODATKI SPECJALNE

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE