SIERPIEŃ 4 (14) 2018

NR 4 (14) 2018

INSPIRACJE NAUCZANKI

WYDANIE: sierpień - wrzesień 4 (14) 2018

DAJ SIĘ OCZAROWAĆ

świętom nietypowym!

 

Wiemy, że kochacie święta nietypowe, dlatego w tym numerze przygotowaliśmy dla was potężną dawkę inspiracji do edukacyjnego świętowania!

 

Sprzątanie świata – 15-16 września, czyli w 3. weekend września. Zobaczcie, jak można spędzić ten dzień odrobinę inaczej niż zwykle, wprowadzając w klasie elementy zdrowej rywalizacji.

 

Dzień Przedszkolaka – 20 września. To bardzo ważne święto, wskazujące jak ważna jest edukacja przedszkolna i zerówkowa. A jeśli można połączyć świętowanie z bardzo ciekawymi zabawami logopedycznymi i stworzeniem wyjątkowego przedstawienia, to tym bardziej warto!

 

Dzień Nosorożca – 22 września. Być może nigdy wam się nie zdarzyło świętować tego dnia. A naprawdę warto! Nosorożce są bardzo zagrożonym gatunkiem i być może jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę je oglądać. Dlatego tak ważne jest uwrażliwianie dzieci na los zagrożonych gatunków. Szczególnie jeśli możemy to zrobić za pomocą naprawdę kreatywnych metod.

 

Dzień Muzyki – 1 października. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale również pozwala rozwinąć zdolności, nie tylko artystyczne, ale też matematyczne czy językowe. A wspólne muzykowanie jest doskonałą integracją klasy i okazją do świetnej i pożytecznej zabawy.

 

Światowy Dzień Czystych Rąk – obchodzony 15 października. O tym, że jest to ważny temat dla zdrowia dzieci, nikogo nie trzeba przekonywać. Zobaczcie, jakie pomysły na ten wyjątkowy dzień przygotowała dla was Małgosia Swędrowska. Nie obędzie się bez wartościowych lektur i bardzo angażującego happeningu.

A poza tym mamy dwa świetne artykuły, które pozwolą wam przygotować się do objęcia od września nowej klasy i nawiązać pozytywne relacje z naprawdę niesforną klasą.

Inspirującego początku roku!

Maria Malcher

redaktor prowadząca „Inspiracje Nauczanki

CZYTAMY I MÓWIMY

 • Dzien Przedszkolaka – pomysł na przedstawienie bez prób

  Wakacje w przedszkolu to magiczny czas. Czas, który płynie trochę wolniej niż zwykle. Dzieci mają mniej zajęć dodatkowych lub nie mają ich wcale. Przestajemy pracować z przewodnikami i książkami. Rozkład dnia jest mniej napięty niż w ciągu roku szkolnego. Nie jest tajemnicą, że w dużym stopniu frekwencja dzieci spada, a my, nauczyciele, często jesteśmy już zmęczeni całym rokiem pracy. Odbija się to na naszej motywacji. Wakacje to jednak wspaniały moment na rozwijanie wyobraźni naszej i naszych przedszkolaków. Jednak nie zapominajmy, że to także czas nauki, który mądrze musimy wykorzystać.

 • Moc jest w twoich czystych rękach - klasowy happening z okazji Światowego Dnia Czystych Rąk

  15 października już dziesiąty raz obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto powstałe z Inicjatywy Narodów Zjednoczonych ma na celu przede wszystkim dbanie o higienę rąk, dzięki czemu zapobiega się groźnym chorobom, takim jak biegunka i infekcje układu oddechowe­go. To wprost niebywałe, ale w 2016 roku ponad 2 mln dzieci na świecie umarło z powodu powikłań będących następstwem nieutrzymywania w czystości rąk. Ta sytuacja ma miejsce szczególnie w kra­jach globalnego Południa. Stąd pomysł, by otoczyć opieką dzieci, przedszkola i szkoły oraz wdrażać do częstego mycia rąk, a obowiązkowo przed posiłkami, i po skorzystaniu z toalety.

POMYSŁ NA MATMĘ

 • Matematyka na końcu języka, czyli gramy w grę „Matematyczny sprinter”

  Gry planszowe przeżywają obecnie renesans. Chętnie grają w nie dzieci oraz dorośli. Na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo gier: karciane, zręcznościowe, edukacyjne, towarzyskie, strategiczne czy lo­ giczne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Świetnie sprawdzają się podczas spotkań rodzinnych czy z przy­ jaciółmi. Gra łączy pokolenia. Niewątpliwie poza atutem rozrywkowym mają również walor edukacyjny. Często popularne planszówki stanowią dla mnie inspirację do stworzenia gry matematycznej (lub językowej), która opiera się na zasadach znanego i lubianego pierwowzoru. Nauka w formie zabawy, w tym przypadku z wykorzystaniem gry planszowej czy karcianej, to zdecydowanie lepszy pomysł na zrozumienie trudnych zagadnień matematycznych.

BADACZE NATURY

FREESTYLE

COŚ Z NICZEGO

 • W roli głównej agenci specjalni - brystol i mazak

  Prawdopodobnie każda nauczanka ma w swoich zbiorach mnóstwo „przydasiów”. Czasami jednak zapomnimy jednego najważniejszego, rzecz jasna, elementu albo po prostu nasi uczniowie przejrzą nasz pomysł na zajęcia. Wtedy warto z rogu sali wyciągnąć zapomniany brystol i mazaki z szuflady, by szybko zorganizować coś nowego.

POMÓŻ MAŁEJ GŁOWIE

 • Dobry początek, czyli co i jak przygotować przed objęciem nowej klasy

  Początek roku szkolnego to bardzo trudny czas dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które właśnie rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Na szczęście znamy kilka sposobów, jak zminimalizować stres dzieci (i rodziców!), a przy okazji zadbać o pozytywne nastawienie do nowego miejsca.

 • Sposób na nieznośną klasę

  Nieraz słyszymy, że „dzieci są obecnie coraz trudniejsze”. Moja mama, która już jest babcią, podczas odwiedzin wnuków czasem mówi: „ja wiem, że jestem już starsza, ale wy chyba jednak byliście grzeczniejsi”. Tym trudniej jest w szkole, gdzie w klasie jest kilkanaście, dwadzieścioro, a czasem i więcej dzieci. Zdarzy się też nieraz taka typowo „nieznośna” klasa. Moja jest tego najlepszym przykładem: w klasie mam samych energicznych chłopców i choć grupa jest malutka, to nie ułatwia to utrzymania dyscypliny. Mimo moich usilnych starań, czasem po prostu nic nie skutkowało. Widziałam, że jedyną reakcję ze strony moich uczniów wywoływało głośne uderzenie ręką w stół.

DODATKI SPECJALNE

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE