CZERWIEC 3 (13) 2018

NR 3 (13) 2018

INSPIRACJE NAUCZANKI

WYDANIE: czerwiec - lipiec 3 (13) 2018

Letnie inspiracje na ostatniej prostej!

 

Aż trudno w to uwierzyć, ale właśnie… kończymy z Wami rok szkolny. Mamy nadzieję, że obfitował w mnóstwo ciekawych edukacyjnych przygód, wyzwań, mniejszych i większych sukcesów.

Zanim jednak „oddelegujecie się” na upragnione wakacje przed nami jeszcze jeden miesiąc. Czy Wy też lubicie go tak jak my? Wiemy, wiemy, świadectwa, oceny, rady pedagogiczne i odliczanie dni do urlopu. Ale czerwiec ma też swoje dobre strony i w tym numerze chcemy Wam je pokazać.

Po pierwsze – Dzień Pustej Klasy. To wyjątkowe święto ustanowiono po to, aby na końcu roku jeszcze zmobilizować nas do opuszczenia budynku i udania się w teren. Pomysłów na świętowanie jest mnóstwo, a ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Albo pogoda. I choć mamy nadzieję, że tego dnia będzie pięknie świecić słońce już teraz przygotowaliśmy awaryjny scenariusz, który pozwoli Wam poznawać polską przyrodę… w szkole lub w jej najbliższej okolicy.

Po drugie – czerwiec to czas, kiedy śmiało można wykorzystywać wszystkie zgromadzone w ciągu materiały i zapasy materiałów, które „kiedyś na pewno się przydadzą”. Teraz jest ten czas. A w ich dobrym zagospodarowaniu pomoże Wam artykuł „Przydasie w ruch”. Szczególnie kiedy zasilą tak szlachetną dziedzinę, jaką jest edukacja matematyczna.

Po trzecie – rodzinne świętowanie! A okazji w tym czasie jest naprawdę mnóstwo. Jedną z nich jest przypadający już po zakończeniu roku, ale nadal bardzo istotny DZIEŃ OJCA. Aby pomóc Wam podkreślać bardzo ważną rolę tatusiów w życiu dzieci, przygotowaliśmy aż trzy scenariusze: dwa z nich dotyczą wartościowych lektur, na podstawie których możecie zbudować plan rodzinnego spotkania. Trzeci to scenariusz lekcji o supermocach taty i mnóstwo pomysłów na rodzinny festyn.

Po czwarte – eksperymenty. W czerwcu można przeprowadzić je na szkolnym boisku bez obawy o zalanie klasy, szczególnie że w tym numerze dotyczą one… słonej wody rodzimego Bałtyku.

Koniec roku to dobra okazja, aby zwolnić, znaleźć czas na wspólne spędzenie czasu z dziećmi – na przykład czytając aktywnie logopedyczną bajkę. I koniecznie z samą sobą – mamy nadzieję, że zainspiruje Was do tego artykuł Hani Warchałowskiej o treningu uważności.

Już teraz przygotowaliśmy dla Was również wyjątkową pomoc, jaką jest nowa edycja „Niezbędnika Nauczanki” – wyjątkowego kalendarza i plannera, który pozwoli Wam zaplanować pracę w kolejnym roku szkolnym 2018/2019. Warto mieć go już teraz.

Życzymy Wam pięknych wakacji!

Maria Malcher

Redaktor prowadząca „Inspiracje Nauczanki”

CZYTAMY I MÓWIMY

 • Tato to jest Tato!

  Tata znajduje szczególne, ważne miejsce w sercu każdego. A dla przedszkolaka i ucznia w wieku wczesnoszkolnym jest on często całym światem (oczywiście i mama odgrywa taką samą rolę). Dzieci jak powietrza potrzebują do swojego rozwoju częstych, głębokich, autentycznych kontaktów z rodzicami. Na co dzień jednak tata często bywa nieuchwytny, bo porywa go wir pracy, dodatkowych obowiązków i zajęć. My, nauczyciele, szukamy więc pretekstów do tego, by zaaranżować w klasie lub sali spotkanie z rodzicami, zabawy z tatusiami, a z pomocą przychodzą… książki dla dzieci.

 • Bajka logopedyczna

  Na pewno część z was zauważyła w swojej pracy, że coraz więcej dzieci ma wadę wymowy. Jedną z przyczyn takiego zjawiska jest niska sprawność ruchomych narządów artykulacyjnych, czyli warg, języka, żuchwy oraz podniebienia miękkiego z języczkiem. Bardzo często rozleniwione mięśnie języka nie potrafią go unieść, a słabe mięśnie warg nie pracują w odpowiedni sposób. W konsekwencji mowa dziecka staje się niewyraźna, niechlujna i niezrozumiała dla innych. Chcąc tego uniknąć, już od urodzenia powinniśmy ćwiczyć nasze mięśnie i dawać im nieustanny „wycisk”.

POMYSŁ NA MATMĘ

 • „Przydasie w ruch"

  Kartony, rolki po ręcznikach papierowych i papierze toaletowym, kolorowy papier, klej, nożyczki… Która z nas nie ma pełnych szafek różnych „przydasiów” zbieranych przez cały rok, albo nawet przez dłuuugie lata. Bezsprzecznie kojarzą nam się z edukacją plastyczną naszych uczniów lub z wykonywaniem okolicznościowych gazetek lub klasowych dekoracji. Tymczasem wszystkie te zalegające po szafkach przedmioty mogą być genialnym narzędziem do nauki… matematyki!

BADACZE NATURY

 • Dzień Pustej Klasy - Szkolny Szlak Polskiej Przyrody

  Dużymi krokami zbliża się Dzień Pustej Klasy. Dzieci już nie mogą doczekać się, by porzucić podręczniki i wziąć udział w różnych ciekawych aktywnościach. Co w tym roku dla nich uszykujemy – wycieczkę do zoo, szkolny festyn, a może ruszymy Szlakiem Polskiej Przyrody? Cudze chwalicie – swego nie znacie…

 • Morze eksperymentów

  Wakacje już tuż-tuż! Morze, góry, lasy i jeziora czekają na kolejnych odkrywców. Nim jednak zabrzmi ostatni dzwonek, a uczniowie wyruszą na podbój nieznanego, będziemy mieć kilka takich dni w szkole, kiedy oceny będą już wystawione, a my spokojnie będziemy mogli zająć się trochę luźniejszymi zajęciami. To świetny czas, by przygotować dzieci do naukowego poznawania tego, czego będą doświadczać w czasie letnich miesięcy. W tym artykule zaprezentuję cztery propozycje zadań zarówno dla przedszkolaków, jak i dla uczniów klas I–III, które można wykorzystać w trakcie zajęć dotyczących poznawania Morza Bałtyckiego. Na pewno niejeden z waszych uczniów spędzi tam wakacyjne dni, warto zatem zachęcić go do innego spojrzenia na to miejsce. Może uda mu się zarazić naukową pasją rodziców?

FREESTYLE

 • Co na to tata?

  Rok szkolny przepełniony jest różnorakimi świętami. Najwięcej emocji wzbudzają daty związane z naszymi bliskimi. W maju świętowaliśmy Dzień Matki, natomiast czerwiec to letni czas przeznaczony dla każdego taty. Kiedy w kalendarzu pojawia się cyfra 23, to wszystkie dzieci biegną do swoich tatusiów z ciepłymi słowami i prezentami.

OSWAJAMY NOWE TECHNOLOGIE

 • Na spacer z tabletem

  Coraz częściej nasze szkoły wyposażone są w tablety. Jednak ani podstawa programowa, ani programy nauczania nie podpowiadają nam, jak wykorzystywać je w pracy edukacyjnej i wychowawczej. Nowe technologie wzbudzają obawy, niepewność, bo są czymś nowym, nieoswojonym, z czym nieraz nasi uczniowie radzą sobie lepiej niż my. Pokażę wam jednak, że naprawdę warto przełamać strach przed nieznanym, bo korzyści z tego płynących jest naprawdę sporo.

POMÓŻ MAŁEJ GŁOWIE

 • Uważne wakacje

  Ledwo zaczęły się wakacje… dopiero co wzięliśmy oddech po wszelakich „ekscesach” związanych z końcem roku, a już nasze myśli zaczynają niebezpiecznie krążyć wokół września… „Jaka będzie moja nowa klasa?”, „Co też w nowym roku szkolnym (czy przedszkolnym) wymyślą moi rodzice?”, „Ciekawe, jakie nowe obowiązki dołoży mi dyrekcja od września?”… A gdyby tak w te wakacje pobyć TU I TERAZ? Nie zastanawiać się, co też los przyniesie, tylko cieszyć się każdą chwilą… Smakować życie, radować się wakacjami, nawet jeśli ciut deszczowe, ciut chłodne. Ale czy tak się da? Tak po prostu być TU I TERAZ!

DODATKI SPECJALNE

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE