Kuchnia kluczem do świata matematyki. Pieczemy rogaliki

Kuchnia kluczem do świata matematyki. Pieczemy rogaliki

NR 4 (4) 2016

„Kuchenna” matematyka często pozostaje niezauważona, ale w rzeczywistości istnieje spora dawka umiejętności matematycznych związanych z gotowaniem i pieczeniem, które są naturalnym sposobem wprowadzania dzieci w świąt nauk ścisłych. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak często można liczyć, mierzyć, szacować i porównywać w trakcie gotowania? Okazuje się, ze zawsze, bo przepisy kulinarne są niezastąpionym źródłem matematycznych wyzwań.


Ja nigdy nie będę używać tego w prawdziwym życiu” – to chyba najczęściej słyszana uwaga wychodząca od ucznia postawionego przed trudniejszym problemem. Można mnożyć przykłady zastosowań matematyki w różnych zawodach, jej pomocniczej roli w pięciu się po szczeblach kariery czy rozwoju technologii niezbędnej do postępu naszej cywilizacji, tylko po co? Dla naszego ucznia jest to daleka przyszłość, a ważne jest tu i teraz. Projektem „Matematyk w kuchni” realizowanym w ramach programu grantowego mPotęga Fundacji mBanku postanowiliśmy pokazać, w jaki sposób matematyka może być stosowana w teraźniejszości, w konkretnym momencie życia codziennego spędzonego w kuchni.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 43 Strona 44 Strona 45 Strona 46

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Radość obdarowywania

  Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z prezentami przynoszonymi przez Świętego Mikołaja, Gwiazdora czy Gwiazdkę (niewłaściwe skreślić:)). Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnego kalibru podarków, sprzedawcy kusza promocjami, a dzieci z niecierpliwością wypatrują ubranego na czerwono jegomościa, który podaruje im to wymarzone COŚ. Dużo tego wymarzonego CZEGOŚ.

 • Funda, funda, funda tota risibunda! Pomysły na świąteczne zabawy

  Jednym z ważnych elementów wiążących grupy społeczne są, obok języka, zwyczaje i obyczaje świąteczne, u podstaw których leży tradycja. Duża wartość wychowawcza i kulturowa daje podtrzymywanie świątecznych zwyczajów. Boże Narodzenie to najpiękniejsze, magiczne Święto, które budzi szczególnie w dzieciach wielkie emocje i mobilizuje do pasjonujących przygotowań. Jest to czas, gdy również w przedszkolach i szkołach prowadzi się zajęcia nawiązujące do tych świąt. Często przygotowuje się z tej okazji różnorodne ozdoby choinkowe oraz inscenizacje, których tematem są na ogół jasełka.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE