Myślenie wizualne w szkole – rysowanie w klasie?

Myślenie wizualne w szkole – rysowanie w klasie?

NR 5 (21) 2019

Myślenie wizualne to narzędzie, które poprawia komunikację, wzmacnia kreatywność, ułatwia zapamiętywanie i sprawne formowanie swoich myśli. Opiera się na łączeniu słów i obrazów. To dobry sposób na wspieranie nauki i procesu uczenia się. W artykule podpowiadamy, jak zacząć rysować słowa i myśli, aby te stały się jasne, ciekawe, proste, zrozumiałe, konkretne, utrwalone i unikatowe.


Zwyczajną wymówką niestosowania myślenia wizualnego jest poczucie braku umiejętności plastycznych. Większość z nas, nauczycieli, swoją edukację plastyczną zakończyła na etapie szkoły podstawowej bądź gimnazjum. Na studia trafi liśmy z brakami wiedzy na temat malarstwa i rzeźby. Dodatkowo trudno było nam powiedzieć coś zadowalającego o swoich umiejętnościach artystycznych. Wbrew temu ręka sama rwała się podczas konferencji do rysowania i kreślenia esów-floresów. Takie naturalne pragnienie rysowania, czy po prostu bazgranie (ang. doodling ), obszernie zwiększa ilość zapamiętywanych treści, ale przede wszystkim zwiększa koncentrację.


Jak zdefiniować myślenie wizualne?

 

Na bazie wiedzy i doświadczeń Mazanki prezentują taką defi nicję: „Myślenie wizualne to sposób organizacji myśli, który za pomocą wizualizacji usprawnia przyswajanie, przetwarzanie, tworzenie i komunikację zarówno prostych, jak i złożonych treści”.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 22 Strona 23 Strona 24

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Motyw anioła w sztuce

  Przedstawienia aniołów od zawsze były bardzo popularne w sztuce. Stąd też niemal każdy kojarzy ich atrybuty – skrzydła, aureole, białe szaty. Czy jednak wszystkie skrzydlate istoty, które widzimy na obrazach i rzeźbach, należą do niebiańskich zastępów? Ponieważ aniołowie nieodłącznie kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem, jest to dobra okazja, by przypomnieć uczniom jedne z najsłynniejszych dzieł przedstawiających anioły.

 • Lapbookowy zawrót głowy

  Lapbook, niby taka prosta sprawa, a jednak wciąż wiele osób niechętnie po niego sięga. Czasem z obawy, że dzieci sobie nie poradzą z takim narzędziem, a czasem z braku wiary w sens stosowania takich pomocy. W artykule wyjaśniamy czym jest lapbook i jak odpowiednio korzystać z niego podczas lekcji.  

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE