Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

NR 4 (4) 2016

Początek grudnia to moment, kiedy święta Bożego Narodzenia wydaja się być już na wyciągnięcie reki. My, dorośli, uzupełniamy ostatnie pozycje na listach prezentów, obmyślamy, kto zasiądzie z nami przy wigilijnym stole. Dzieci zazwyczaj oczekują świat z większa niecierpliwością, nieraz wypytując: „ile jeszcze?” kilka razy dziennie. To doskonała okazja, żeby czas przygotowań do Bożego Narodzenia uczynić jeszcze przyjemniejszym i… bardziej wartościowym.


Kalendarz adwentowy

W kościołach początek grudnia oznacza rozpoczęcie adwentu – kolejne jego tygodnie wyznaczają 4 kolejno zapalane świece. Aby jednak bardziej podkreślić upływający czas, w XIX wieku, w Niemczech, zaczęto wprowadzać kalendarze adwentowe. Obecnie najczęściej występuje w postaci bombonierki z "okienkami", z których w kolejne dni poprzedzające Boże Narodzenie wyciągało się czekoladki, obrazki lub inne drobiazgi.

Inaczej

Kalendarz adwentowy niekoniecznie musi występować w postaci stosu łakoci („konia z rzędem” dla tego, kto powstrzymał dzieci przed wyjedzeniem wszystkich czekoladek naraz) – zamiast tego w kolejnych okienkach własnoręcznie zrobione, zdrowe przekąski, fragmenty ciekawej historii, zagadki, zadania itd. Warto jednak wykorzystać kalendarz adwentowy do porozmawiania z dziećmi o istocie świąt Bożego Narodzenia, które są czasem miłości, radości, pojednania i pokoju. Reniferów, Mikołajów i prezentów wszędzie dookoła jest sporo, aniołów coraz mniej.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 27 Strona 28 Strona 29

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Podróż do Betlejem – całkiem inne podchody

  Okres Bożego Narodzenia jest jednym z najbardziej inspirujących w roku. Jest to czas uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Każda zaproponowana aktywność w swiątecznym temacie spotyka się z dużym entuzjazmem najmłodszych. Bez wątpienia grudzień może być bardzo atrakcyjnym czasem w szkole i przedszkolu. Wszystko zależy od naszej kreatywności. „Podróż do Betlejem – zupełnie inne podchody” to tylko jedna z grudniowych propozycji, która można modyfikować według swoich potrzeb. To również dobry pomysł na przygotowanie dnia wigilii klasowej w nieco innej formie.

 • Funda, funda, funda tota risibunda

  Jednym z ważnych elementów wiążących grupy społeczne są, obok języka, zwyczaje i obyczaje świąteczne, u podstaw których leży tradycja. Duża wartość wychowawcza i kulturowa daje podtrzymywanie świątecznych zwyczajów. Boże Narodzenie to najpiękniejsze, magiczne Święto, które budzi szczególnie w dzieciach wielkie emocje i mobilizuje do pasjonujących przygotowań. Jest to czas, gdy również w przedszkolach i szkołach prowadzi się zajęcia nawiązujące do tych świąt. Często przygotowuje się z tej okazji różnorodne ozdoby choinkowe oraz inscenizacje, których tematem są na ogół jasełka.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE