Jak budować wartościową komunikację nauczyciel-rodzic?

Jak budować wartościową komunikację nauczyciel-rodzic?

NR 6 (22) 2019

Relacja nauczyciel–rodzic jest wymagająca. Konsekwencje tej relacji najbardziej odczuwa dziecko, choć i dla dorosłych nie pozostają one obojętne. Jak zatem zadbać o to, by ta relacja była wartościowa i dobra dla każdej ze stron? Publikujemy cenne wskazówki, które pomogą efektywniej komunikować się z rodzicami uczniów, a także wskazujemy najczęściej popełniane błędy przez nauczycieli.

 


Wspólne działanie

 

Częstym problemem jest postrzeganie szkoły i rodziny jako dwóch odrębnych organizmów. Kiedy pojawia się złość, wrogość czy przerzucanie odpowiedzialności pomiędzy nimi, tworzenie wartościowej komunikacji staje się ogromnym wyzwaniem. W niektórych wypadkach niemożliwym do zrealizowania. To bardzo ważne, by rodzicie i nauczyciele postrzegali siebie jako jeden zespół. Jednak aby to miało szansę się wydarzyć, konieczne jest przedstawienie się rodzicowi, z jednoczesnym przedstawieniem podstawowych założeń działania oraz form komunikacji. Język ma ogromne znaczenie – pokaże, że nauczyciel postrzega rodzica jako partnera lub wroga. Konieczna jest komunikacja oparta na życzliwości, w której nie ma miejsca na wykorzystywanie siły czy władzy wobec rodzica, a zamiast tego jest akcentowanie realizacji wspólnych celów (dziecko jest najważniejsze, wspólnie działamy dla jego dobra).

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 54  Strona 55  Strona 56  Strona 57

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE