Powiew letniego odpoczynku – czytanie wrażeniowe z grupą dzieci

Powiew letniego odpoczynku – czytanie wrażeniowe z grupą dzieci

NR 3 (7) 2017

Czy czujecie już ciepły powiew letniego odpoczynku? Koniec roku szkolnego zbliża się swoimi zapracowanymi krokami. Może więc w przeddzień testowania uczniów, wypisywania diagnoz i świadectw warto przenieść się w krainę, gdzie jest tak, jakbyśmy tego najbardziej pragnęli, gdzie rodzą się pytania i znajdują odpowiedzi, gdzie relaks przeplata się z refleksją i harmonią. To kraina wyobraźni. To kraina książek.


W czerwcu można wygospodarować więcej czasu na wspólne sesje czytania z uczniami dla rozrywki, dla radości, dla poszukiwania odpowiedzi na tematy świata i swoje własne. Zapraszam do czytania wrażeniowego lektur, które poszerzają horyzonty myślowe, burzą schematy, uczą wrażliwości i tolerancji, budują dialog między kulturami. Czytanie wrażeniowe to koncepcja czytania dzieciom w grupie wczesnoszkolnej i przedszkolnej w taki sposób, by ożywiać tekst literacki rymem, gestem, rytmem, melodią, a nawet tańcem integracyjnym na siedząco. Nadają się do tego opowiadania i wiersze, oryginalnie i intrygująco ilustrowane, a format książki pozwala wszystkim dzieciom na równoczesne oglądanie i słuchanie czytanego bądź przeplatanego opowieścią tekstu.

 

Zachęcam, by z czytania czynić niecodzienne wydarzenie, poprzez wymyślenie rytuałów wspólnego czytania, poprzez:

 

SPOSÓB SIEDZENIA – np. zawsze w 3 półokręgach, czyli tak, jak siadali dawno temu starożytni Grecy;

 

HASŁO OTWIERAJĄCE KSIĄŻKĘ – np. „Popatrz na okładkę i rozwiąż mą zagadkę, niech wymyśli twoja głowa, co się w naszej książce chowa?, albo „Oto książka, oto drzwi, pomóż je otworzyć mi, siądź wygodnie, zamknij oczy, czy coś z książki mej wyskoczy?”;

 

WPROWADZENIE REKWIZYTU – kartki, patyka, piórka, kamienia itp., którym dzieci obrazować będą emocje i treść zawartą w utworze.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE