W trzeci czwartek listopada, z inicjatywy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych Do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) corocznie obchodzone jest Światowe Święto Filozofii. Choć adresowane do starszej części społeczeństwa – dorosłych i młodzieży, może być świetnym pretekstem do zorganizowania w szkole i w przedszkolu dnia bez podręcznika.
Wszak dzieci to genialne istoty, które potrafią dostrzegać złożoności tego świata, krytycznie myśleć i z rozmysłem działać. Okres dzieciństwa to dobry moment, by tę wrażliwość i krytycyzm wyostrzyć i dobrze zdefiniować. Wtedy będą kształtować się właściwe postawy wobec świata i drugiego człowieka – właściwe, czyli pełne szacunku, zrozumienia i chęci prowadzenia dialogu w sytuacjach trudnych bądź niezrozumiałych. Dzień Filozofii może być wykorzystany do rozmaitych debat nad współczesnymi problemami świata, np. budowania dialogu międzykulturowego. Tak było w 2010 r. w Paryżu, gdy dyrektor generalna, Irina Bokowa, zainicjowała sympozjum „Filozofia, Różnorodność Kulturowa i Zbliżenia Kultur”. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką debatę zorganizować w warunkach szkolnych. W tym celu warto przemeblować salę, przygotować stół z kilkoma krzesłami w centralnej części, np. przy tablicy, nakryć go obrusem, płachtą materiału, a nawet kolorową chustą Klanzy, na stole postawić kubki i butelki z wodą, a przed stołami umiejscowić pozostałe krzesła bądź rozmieścić poduszki. Następnie trzeba wybrać prowadzącego debatę, może być nim nauczyciel, ale również jeden albo dwoje uczniów. Dobrze jest też zadbać o zewnętrzne atrybuty sympozjum – plakietki z imionami dla każdego uczestnika, notatniki z ołówkami.
[ . . . ]
Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.
Co wspólnego ma pewien znany szwedzki sklep z artykułami do domu i literatura dla dzieci? Czy kryminały nadają się dla uczniów? Po co w ogóle dedukować? Czyli słów kilka o tym, że są książki, na które czekają nie tylko najmłodsi czytelnicy...
Kwadrat, odcinek, półprosta, kąt rozwartokątny, bryła, figura płaska to terminy z jednej z najstarszej dziedziny matematyki – geometrii. W starożytności stanowiła podstawę wykształcenia. Dzieci od najmłodszych lat w naturalny sposób zauważają różnice w kształtach i ważne jest, aby tę zdolność rozwijać, ponieważ ułatwia to posługiwanie się abstrakcyjnymi pojęciami podczas kolejnych etapów nauki, a posiadane umiejętności i wiadomości z tej dziedziny przydatne są w codziennym życiu.
Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:
618471134
biuro@semantika.pl
www.semantika.pl
ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd
Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP:
7773232650, REGON: 302483298
© Copyright 2019 Grupa Wydawnicza Semantika Sp. z o.o. | Polityka prywatności