Głowa pełna świeżych i pachnących radością pomysłów edukacyjnych

Głowa pełna świeżych i pachnących radością pomysłów edukacyjnych

NR 2 (6) 2017

Pełnia wiosny sprzyja otwarciu okien w szkołach i przedszkolach oraz wietrzeniu sal. Swieze powietrze jest tak potrzebne dzieciom, jak i dorosłym. Wraz z nadejsciem zielonej pory roku, pełnej barw, zapachów i wolnosci od zamknietych pomieszczen, otwórzmy nasze nauczycielskie głowy na ciekawe, nietuzinkowe, zaskakujace zajecia. Mozna skorzystac z kalendarza nietypowych dni i łatwo zaaranzowac zajecia tak, by aktywnosc dziecka grała pierwsze skrzypce, a radosc, relaks i wychowanie idealnie współbrzmiały w codziennosci edukacyjnych sukcesów. A wiec nauczycielu, do dzieła! Niech w Twojej grupie pachnie radoscia i uporzadkowana spontanicznoscia.


Miedzynarodowy Dzien Ksiazki dla Dzieci 2 kwietnia

Po raz pierwszy obchodzony w 1967 r. z pomysłu Jelly Lepman, załozycielki IBBY (Miedzynarodowego Stowarzyszenia Ksiazki dla Młodych). Przypada w dzien urodzin Hansa Christian Andersena. Co mozesz zrobic z dziecmi?

 • Spróbujcie zamienic wasza sale w wielka biblioteke. Kazde dziecko przynosi tego dnia do szkoły co najmniej 10 ksiazek – podpisanych ołówkiem w srodku. Poukładajcie je na wszelkich półkach, parapetach, niech wasze ławki i twoje biurko tona w ksiazkach.
 • Czytajcie ksiazki przez cały dzien, wplatajac je w działania edukacyjne przewidziane w programie szkolnym lub przedszkolnym. Przed sniadaniem, po przyjsciu z boiska, przed matematyka, na rozpoczecie i podsumowanie dnia. Jak wybrac ksiazki? Daj hasło dzieciom, ze teraz przydałaby sie ksiazka, w której np. jest mowa o jedzeniu i popros, by dzieci odnalazły taki fragment w przyniesionych przez siebie lekturach. Zawsze miej przygotowane swoje fragmenty na wypadek, gdyby dzieci niczego nie znalazły.
 • Zróbcie wybieg z ksiazkami. Tak jak na pokazach mody prezentowane sa stroje, tak na waszym pokazie zadaniem dzieci jest przejsc z ksiazka po wyznaczonym „wybiegu” i zaprezentowac swoja ulubiona ksiazke, mozna przy tym wykonywac jakies pozy, gesty i cwiczenia, np. osoba reklamujaca „Ksiege dzungli” zachowuje sie jak szympans, a inna osoba, opowiadajaca o przygodach Pippi, skacze na jednej nodze.
 • Przeznaczcie kilka minut na sesje czytania – indywidualnego i grupowego. Sesja indywidualna polega na samodzielnym przegladaniu ksiazek, dziecko samo wybiera forme zaangazowania sie w tekst literacki, czy chce tylko przegladac ilustracje, czy tez czytac tytuły rozdziałów albo fragmenty utworu. Podczas sesji grupowej wybierz ksiazke obrazkowa i przeczytaj ja wrazeniowo. (Odsyłam do pierwszego numeru Inspiracji Nauczanki).

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 26 Strona 27 Strona 28 Strona 29

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Ale jaja! Czyli Wielkanocne eksperymenty

  Wielkanoc zbliza sie wielkimi krokami, a wraz z nia – czas zaskakujacych ilosci zastosowan... jajek. Oprócz tego, ze sa one zródłem pełnowartosciowego białka, skarbnica witamin i składnikiem rozmaitych dan, doskonale nadaja sie do... zabaw badawczych! Dlaczego wiec nie zachecic dzieci do wspólnego eksperymentowania przy swiatecznym stole, w gronie rodziny?

 • Wiosenny festyn rodzinny

  Wiosenne miesiace zachecaja do jak najczestszych aktywnosci na swiezym powietrzu. Biorac pod uwage zblizajacy sie Dzien Matki i Dzien Dziecka, z przyjemnoscia podziele sie pomysłami na Wiosenny festyn rodzinny. Organizacja festynu rodzinnego w wielu aspektach jest lepszym rozwiazaniem niz kolejne przedstawienie z wierszami i piosenkami. Przed zakonczeniem roku szkolnego, gdy słonce wkrada nam sie do sal, ciezko zmotywowac siebie i naszych wychowanków do zmudnych prób i cwiczenia ról. Pikniki rodzinne nie wymagaja az tak długich przygotowan. Pozwalaja dzieciom na atrakcyjna aktywnosc ruchowa, realizujac jednoczesnie ciekawa interakcje z rodzicami. Dla nas sa wspaniała mozliwoscia pogłebiania współpracy z rodzicami oraz hospitacji naszej pracy przez nich w niezwykle przyjemnej formie.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE