Zrób to sam! Gry edukacyjne

Zrób to sam! Gry edukacyjne

NR 2 (24) 2020

Chcąc ułatwić uczniom naukę, wspomagamy się szeregiem pomocy dydaktycznych. Jedne sprawdzają się lepiej, drugie gorzej, jednak wiele gier można wykonać samemu przy minimalnym nakładzie finansowym, można również wykorzystać zabawki, które mamy w zasięgu ręki. Joanna Suszyńska-Kamyszek opisuje krok po kroku jak przygotować gry z nakrętek i klocków.


Nakrętkowy Remik

Jedną z moich ulubionych gier, która pomaga dzieciom nabywać kompetencje matematyczne oraz rozwija zdolność logicznego myślenia, jest Rummikub. Często wykorzystuję ją podczas zajęć wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych lub rozwijających zainteresowania. Gra dostępna jest również w wersji językowej, pod nazwą „Rummikub World” lub „Remik słowny”. Są to typowe gry edukacyjne, dzięki którym uczniowie rozwijają słownictwo, uczą się spostrzegawczości oraz kreatywności.

Oryginalne gry składają się z worka z płytkami z literami (jest ich 108 lub 110) oraz tabliczek, na których rozkładamy litery. Moja wersja klasowa jest modyfi kowana w zależności od umiejętności i predyspozycji graczy. Czasami dokładam więcej liter w celu ułatwienia rozgrywki lub modyfi kuję ogólne zasady gry, ponieważ nie ma to być rywalizacja, a miła forma nabywania kompetencji językowych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 14 Strona 15 Strona 16

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Kuchenna matematyka

  Matematyka to dziedzina nauki, która jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Jest wszędzie i odnosi się do czynności, które uczniowie wykonują każdego dnia. Odkrywanie matematyki w trakcie codziennych aktywności, takich jak gotowanie, robienie zakupów czy sprzątanie sprawia, że dzieci szybciej, łatwiej oraz chętniej się uczą i rozwijają kompetencje matematyczne. W tym artykule Marta Ratajczak proponuje przeprowadzenie lekcji matematyki w trakcie grupowego pieczenia ciasta.

 • Spotkanie klasowe z mamami, z okazji ich święta

  Dzień Matki może być dobrym pretekstem, by zaprosić najważniejszą osobę w życiu dziecka do klasy i spędzić wspólnie choćby godzinkę. Kiedyś na łamach „Inspiracji Nauczanki” proponowane były zabawy na kanwie książki „Jak mama została Indianką”. To była propozycja dla mam dzieci młodszych – od sześciu do ośmiu lat. Tym razem Małgosia do przyjrzenia się książce „Dziewczynki latają wysoko” i spotkania z mamami w klasie trzeciej.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE