Orkiestra małych dźwiękoludków

Orkiestra małych dźwiękoludków

NR 4 (8) 2017

Nauczanie muzyki w szkole jest nierzadko bardzo trudnym zadaniem aby nauczyć dziecko grać na instrumencie, trzeba poświęcić sporo czasu. Poza tym wielu dorosłych wpaja dzieciom przekonanie, że muzyka klasyczna niewarta jest zainteresowania. Co zatem zrobić, aby pomóc uczniom stać się małymi muzykami, zainteresować ich światem dźwięków i pokazać, że tworzenie własnych aranżacji może być pasjonujące? Pomoże nam w tym ekoorkiestra!


 

Propozycja zajęć, którą przygotowałam, w ciekawy sposób pozwoli poznać dzieciom grupy instrumentów. Podczas moich lekcji dużą wagę skupiam na rozwijaniu kreatywności oraz na pracy grupowej, dlatego pierwszym zadaniem uczniów będzie zbudowanie swojego własnego instrumentu. Taki zabieg pozwoli łatwiej zapoznać dzieci z wiedzą, jak wygląda dany instrument i co jest potrzebne do wydobycia w niego dźwięku. Jest to doskonały moment na rozwijanie kreatywności – dzieci mogą eksperymentować z dźwiękami, poznawać właściwości fi zyczne materiałów budulcowych i dać upust własnej wyobraźni podczas ozdabiania swoich dzieł. Instrumenty będą budowane z przedmiotów codziennego użytku oraz odpadków. Z jednej strony jest to doskonały sposób, aby pokazać dzieciom zastosowanie recyklingu, z drugiej strony poprzez zastosowanie tanich i łatwo dostępnych materiałów uczniowie realnie będą mogli sprawdzić, jak powstaje dźwięk, mając możliwość podejmowania wielu prób i eksperymentowania. Jest to doskonała okazja do poszukiwania nowych brzmień i pokazania, że muzykowanie nie jest domeną wielkich orkiestr lub chociażby osób, które posiadają w domach bądź co bądź drogie instrumenty.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 15  Strona 16  Strona 17  Strona 18

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE