Winter actions

Winter actions

NR 1 (5) 2017

W zeszłym roku prym na moich zajęciach wiodły action cards. Koncept bardzo prosty, uniwersalny i dobrze znany nauczycielom zza oceanu. Warto przyjrzeć się mu bliżej, a zatem mam dla was, drodzy czytelnicy, kilka słów o tym, czym właściwie są action cards, jak je przygotować i jak wykorzystać na zajęciach z młodszymi i starszymi uczniami. Przygotowałam również zestaw zimowych kart ruchowych.


Action cards, czyli karty do ruchowych zadań specjalnych

Najmłodsi uczniowie – czy to w wieku przedszkolnym, zerówkowicze, czy ci z pierwszych klas podstawówki – mają dużą potrzebę ruchu. O tyle, o ile warunki pracy w przedszkolach zazwyczaj umożliwiają wprowadzanie podczas zajęć takich aktywności, a przynajmniej tak być powinno, o tyle w szkole jest to nieco trudniejsze. Często ograniczają nas ławki, które zajmują znaczną część klasowej powierzchni. Jednak zamiast całkowicie rezygnować z zabaw ruchowych, warto postawić na aktywności, które nie będą wymagały dużej ilości miejsca. Jedną z nich jest właśnie wykorzystywanie action cards. Mogą one przybrać rozmaite formy, w zależności od tego, czy nasi uczniowie dobrze radzą sobie już z czytaniem, czy nie. Jednak co do ogólnej zasady są to karty, na których umieszczamy rozmaite zadania ruchowe dopasowane do możliwości naszych uczniów. Dla tych starszych, którzy bez problemu czytają, przygotować wystarczy karty z zapisem zadań:

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 39 Strona 40 Strona 41 Strona 42 Strona 43

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Zróbmy WOW na koniec zimy! Błyszczące eksperymenty

  Karnawał i ostatnie dni zimy to czas pełen zapachów sezonowych potraw, radosnych dźwięków i tańca oraz kolorów balowych dekoracji. Warto wykorzystać ten moment w roku, by przekazać nową wiedzę i pokazać, że nauka towarzyszy nam na każdym kroku – uświadomić dzieciom, że spotkać można ją także w karnawałowym brokacie, zapachu cynamonu, dźwięku muzyki i gazowanym napoju. Przedstawiam dziś eksperymenty, podczas których z sukcesem zastosować można domowe, zimowo-karnawałowe atrybuty i małym sumptem zrobić duże rzeczy. I wielkie WOW!

 • Litera – forma dekoracyjna

  Jak powszechnie wiadomo, dzieci chętniej uczą się poprzez zabawę niż poprzez żmudne i, co tu dużo mówić, nudne ćwiczenia. Myślę, że dość ciekawą formą poznawania oraz utrwalania umiejętności pisania liter będzie zaproponowane przeze mnie ćwiczenie. Dzieci zanim nauczą się pisać, powinny ćwiczyć umiejętność malowania oraz rysowania, ponieważ to wspaniale przygotowuje ich ręce do pisania. Proponuję zatem połączyć te dwie czynności w jednym ćwiczeniu.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE