Podróż w głąb ludzkiego ciała. Płuca i układ oddechowy

Podróż w głąb ludzkiego ciała. Płuca i układ oddechowy

NR 5 (21) 2019

Układ oddechowy dostarcza każdej żywej komórce naszego organizmu tlen. Dzięki niemu możemy również porozumiewać się. Czkawka, kolka, kichanie, kaszel i ziewanie też ma z nim związek. Jak oddychamy, jak pracują płuca, czym jest i do czego służy przepona? Spokojnie. Wdech i wydech, pomysły na ciekawe zajęcia znajdziecie w artykule.


Nasz organizm potrzebuje do życia ciągle dostarczanego tlenu. Tlen to niewidoczny gaz bez smaku i zapachu. Konieczny jest do utleniania cukru (glukozy) w przemianach chemicznych, czyli tzw. oddychania komórkowego, w których uwalniana jest, potrzebna nam do życia, energia. Każdy z nas codziennie wdycha 10–13 tys. litrów powietrza. To wielkość dużego ogrodowego basenu. Nie musimy o tym myśleć ani pamiętać, czynność tę wykonujemy automatycznie. A nad prawidłowym rytmem oddychania czuwają liczne ośrodki w mózgu. Samodzielnie zaczynamy oddychać wraz z pierwszym krzykiem zaraz po urodzeniu i od tej chwili jest to najważniejszy przejaw naszego życia. Bez jedzenia człowiek wytrzyma około 3 tygodni, bez picia 3 dni, bez oddychania zaledwie 3 minuty. Zatem gdy klatka piersiowa porusza się, oznacza to, że oddychamy i żyjemy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 18  Strona 19  Strona 20  Strona 21

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE