Fascynujące biologiczno-przyrodnicze doświadczeni

Fascynujące biologiczno-przyrodnicze doświadczeni

NR 3 (19) 2019

Doświadczenia to najlepszy sposób na poznawanie otaczającego nas świata, młodzi przyrodnicy je uwielbiają. Nie ma lepszego sposobu na naukę, jak bezpośrednia obserwacja różnych zjawisk. Im wcześniej uczniowie zaczną swoją przygodę badawczo-eksperymentalną, tym lepiej. Zaproponowane w artykule doświadczenia i zabawy mają na celu przede wszystkim rozbudzenie ciekawości, ponadto można wykonać je przy użyciu tanich materiałów dostępnych w każdym domu. Nie jest potrzebne bogato wyposażone laboratorium, wystarczy sala lekcyjna czy przyszkolne podwórko.


Hodowla drożdży


Potrzebne materiały: świeże lub suszone drożdże piekarskie, cukier, słoiczki, rękawiczki jednorazowe lub balony, taśma klejąca, gumki recepturki.
Do słoiczków nalewamy ciepłą wodę, rozpuszczamy w niej drożdże z trzema łyżeczkami cukru. Następnie na słoiczek nakładamy balon lub rękawiczkę, dla wzmocnienia na gwint słoika zakładamy gumkę recepturkę i zaklejamy naokoło taśmą klejącą, odstawiamy.

Drożdże, grzyby, które odżywiają się cukrem wydzielają dużo dwutlenku węgla, który zbiera się w balonie lub rękawiczce. Czas, w którym rękawiczka/balon napełnia się gazem można wykorzystać na rozmowę na temat wykorzystywania drożdży. Warto zadać uczniom pytania...

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 12  Strona 13  Strona 14  Strona 15

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE