Dzienniczek obserwatora przyrody

Dzienniczek obserwatora przyrody

NR 1 (5) 2017

Luty

W pierwszej połowie lutego zwykle panuje pełnia zimy. Grunt jest trwale zamarznięty, a świat roślin pozostaje w uśpieniu. Jednak z dnia na dzień słońce coraz bardziej ogrzewa ziemię i powietrze. Nadchodzą powolne roztopy, nabrzmiewają też pierwsze pąki drzew. Czas na kolejną fenologiczną porę roku – spodzimek.


Wycieczka do lasu

Coraz mniej ubiegłorocznych owoców znajduje się na gałęziach drzew i krzewów. Zwierzętom bardzo trudno jest znaleźć w lesie pokarm. Nie przestawajmy ich dokarmiać, nawet jeśli przyjdzie nagłe ocieplenie!

Oznaką końca zimy jest zakwitanie leszczyny pospolitej (Corylus avellana) i olchy czarnej (Alnus glutinosa). Ich charakterystyczne kwiatostany – kotki – widać z daleka.

Rozpoczyna się nieznaczne ożywienie w świecie ptaków. Słychać pierwsze śpiewy godowe bogatek (Parus major) i kosów (Turdus merula). Do odlotu zaczynają się natomiast szykować zimujące u nas gile (Pyrrhula pyrrhula) i jemiołuszki (Bombycilla garrulus).

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Zróbmy WOW na koniec zimy! Błyszczące eksperymenty

    Karnawał i ostatnie dni zimy to czas pełen zapachów sezonowych potraw, radosnych dźwięków i tańca oraz kolorów balowych dekoracji. Warto wykorzystać ten moment w roku, by przekazać nową wiedzę i pokazać, że nauka towarzyszy nam na każdym kroku – uświadomić dzieciom, że spotkać można ją także w karnawałowym brokacie, zapachu cynamonu, dźwięku muzyki i gazowanym napoju. Przedstawiam dziś eksperymenty, podczas których z sukcesem zastosować można domowe, zimowo-karnawałowe atrybuty i małym sumptem zrobić duże rzeczy. I wielkie WOW!

  • Litera – forma dekoracyjna

    Jak powszechnie wiadomo, dzieci chętniej uczą się poprzez zabawę niż poprzez żmudne i, co tu dużo mówić, nudne ćwiczenia. Myślę, że dość ciekawą formą poznawania oraz utrwalania umiejętności pisania liter będzie zaproponowane przeze mnie ćwiczenie. Dzieci zanim nauczą się pisać, powinny ćwiczyć umiejętność malowania oraz rysowania, ponieważ to wspaniale przygotowuje ich ręce do pisania. Proponuję zatem połączyć te dwie czynności w jednym ćwiczeniu.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE