Drganie i falowanie, czyli jak rozchodzi się dźwięk

Drganie i falowanie, czyli jak rozchodzi się dźwięk

NR 5 (9) 2017

Skończył się czas wakacyjnego wyciszenia i wchodzimy w trybiki codziennego szumu. Dzieci od nowa przyzwyczajają się do szkolnych zwyczajów i zasad, a te co wrażliwsze – znowu oswajają uszy z głośnymi dźwiękami przerw i szkolnych dzwonków. Czy myślałyście kiedyś, aby to właśnie hałas uczynić tematem zajęć?


To dobry moment, żeby wprowadzić temat dźwięku – jak się rozchodzi i jak go słyszymy. Trochę szkoły, nieco kosmosu, kilka doświadczeń – to nasz przepis na ciekawe warsztaty naukowe. Między eksperymenty łatwo można wpleść krótkie pogadanki o nadwrażliwości słuchowej – że to, co dla jednego jest ledwo zauważalne, u innego może powodować stres i zmęczenie, oraz o niedosłyszeniu – w prawie każdej sali siedzi przynajmniej jedno dziecko z drenami w uszach. Może dzięki temu dzieci dostrzegą różnice między sobą i bardziej zadbają o siebie nawzajem? Proponowany temat jest również kontynuacją zajęć muzycznych z naszego poprzedniego numeru. Wszak muzyka i dźwięk nierozerwalnie idą w parze. Pokażmy dzieciom, jak mocno osadzone w nauce jest nasze codzienne życie – w szkole, w domu, w czasie nauki, zabawy i w trakcie odpoczynku

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 40 Strona 41 Strona 42 Strona 43

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Eksperymenty na wietrzne dni, czyli łapiemy powietrze

  Jesienne, wietrzne dni to świetna okazja do tego, by skupić uwagę dzieci na... powietrzu właśnie! Przeciągi, rozwiane fryzury i tańczące na wietrze liście są bardzo obrazowymi przykładami i dobrymi pretekstami do dalszych dyskusji i badań, które warto przeprowadzić z uczniami. Krótkie i łatwe do przeprowadzenia eksperymenty z powietrzem są miłym uzupełnieniem jesiennych lekcji i ciekawym sposobem na ćwiczenie koncentracji grupy.

 • Liście lecą z drzew

  Jesienią w murach szkolnych pojawiają się „pierwszaki”, dla których często jest to okres ogromnego stresu i wielkich emocji. Pozostałe dzieci wracają do klas po wakacjach wypoczęte, lecz często rozkojarzone i z problemami z koncentracją nad materiałami lekcyjnymi. Dlatego warto zaplanować lekcje na świeżym powietrzu, w trakcie których wykorzystując elementy przyrody, będziemy realizowali program edukacyjny.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE