Dni Rodziny okiem przyrodnika

Dni Rodziny okiem przyrodnika

NR 2 (24) 2020

Dużymi krokami zbliża się Dzień Matki obchodzony często razem z Dniem Ojca. Między tymi świętami – czy to nie symboliczne? – następuje Dzień Dziecka. Związana z uroczystościami tematyka pojawia się na lekcjach i podczas bezpośrednich przygotowań do klasowych imprez. Warto, by zagościła też na zajęciach poświęconych przyrodzie. Tym bardziej że wiosna to czas, w którym możemy obserwować pojawianie się młodych zwierząt oraz zabiegi rodziców związane z ich ochroną i karmieniem. Przyjrzyjmy się bliżej zwierzęcym rodzinom, a wraz z nimi grupom ssaków i ptaków.


Długo utrzymujące się wiosenne ocieplenie powoduje, że przyroda odżywa. Trawniki i gałęzie drzew wreszcie się zazieleniły, wszędzie wokół widać też kolorowe kwiaty i odwiedzające je owady. Nastał doskonały moment na obserwację ptaków. Od dawna nawołują się i uwijają się przy budowie gniazd. W maju wiele z nich jest już na etapie karmienia młodych. Pojawiają się też młode ssaki, którym najłatwiej przyjrzeć się w gospodarstwie rolnym, ogrodzie zoologicznym czy u koleżanki z klasy hodującej koty. Te wspólne obserwacje mogą być dobrym momentem do zatrzymania się nad pytaniem, jak zachowują się i czym różnią się zwierzęta. Aż prosi się, by przy okazji porozmawiać o różnicach między dwiema, najlepiej znanymi dzieciom, grupami – ptakami i ssakami. Będzie to doskonały wstęp do wypłynięcia na szersze wody zoologii.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Podróż w głąb ludzkiego ciała. Układ moczowy

    Nie wszystkie resztki spożywanych przez człowieka pokarmów muszą być usuwane przez układ pokarmowy. Duża część związków przechodzi do krwi i może być usunięta z organizmu przez nerki, czyli najważniejszy organ układu moczowego. Ewa Wojciechowska podpowiada jak przekazać uczniom najważniejsze informacje na temat tego układu.

  • Kuchenna matematyka

    Matematyka to dziedzina nauki, która jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Jest wszędzie i odnosi się do czynności, które uczniowie wykonują każdego dnia. Odkrywanie matematyki w trakcie codziennych aktywności, takich jak gotowanie, robienie zakupów czy sprzątanie sprawia, że dzieci szybciej, łatwiej oraz chętniej się uczą i rozwijają kompetencje matematyczne. W tym artykule Marta Ratajczak proponuje przeprowadzenie lekcji matematyki w trakcie grupowego pieczenia ciasta.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE