Budujemy gniazdo!

Budujemy gniazdo!

NR 2 (12) 2018

Wiosna to wspaniała pora roku. Jest jaśniej, weselej, rośliny budzą się do życia, a z ciepłych krajów wracają do nas niektóre ptaki. Wiosna to również czas wzmożonego dbania o dom, jednak słynne „wiosenne porządki” nie dotyczą tylko ludzi. Przygotowywanie domu dla siebie i potomstwa to ważne zadanie w życiu zwierząt. Dla niektórych z nich takim domem jest gniazdo.


Gniazdo = dom

Dom jest miejscem wyjątkowym dla każdego z nas. Ludzie budują domy wielkie oraz malutkie, kwadratowe, prostokątne, a nawet okrągłe. Powstają domy jednorodzinne i wielorodzinne. W świecie zwierząt jest bardzo podobnie. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu architektów przeróżnych domów, którzy poświęcają dużo czasu na samodzielne ich budowanie. Najlepszym przykładem są ptaki. Domy, które budują, są niemal tak różnorodne jak domy ludzkie. Ptasi dom-gniazdo jest miejscem, w którym ptaki składają oraz wysiadują jaja, a następnie wychowują swoje potomstwo. Większość ptaków co roku buduje nowe gniazda, ale są też takie, które prawie zawsze wracają do tego samego (bociany). Misterne i różnorodne konstrukcje, jakie wznoszą ptaki, są fascynujące i mogą stać się odrębnym tematem ciekawych zajęć przyrodniczych.

W Polsce bardzo wiele gatunków ptaków jest objętych ochroną, a w okresie lęgowym chronione są także miejsca, w których składają jaja, dlatego w trakcie proponowanych przeze mnie zajęć pomocą dydaktyczną będzie model gniazda, który możemy wykonać wraz z dziećmi. Podczas wiosennego spaceru przynieście z lasu gałązki, zbierzcie trawę, liście – to wystarczy, by wspólnie stworzyć model.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 9  Strona 10  Strona 11  Strona 12  Strona 13

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE