Badacze natury

Badacze natury

Zaproś dzieci do fascynującego świata przyrody. Skorzystaj z pomysłów na wyprawy poznawcze, wykonaj z uczniami nietypowe eksperymenty, pozwól im doświadczać świata fauny i flory wszystkimi zmysłami.

 • Sprzątanie świata, czyli jak spędzić ten dzień inaczej niż zwykle

  Kształtowanie postaw proekologicznych powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat. Wszak „czym skorupka za młodu...”, Przestrzeń szkolna na pierwszy rzut oka może wydawać się raczej przeciwnikiem niż sprzymierzeńcem w tej dziedzinie. Na szczęście wydarzenia takie jak Sprzątanie Świata mogą dać nam duże pole do popisu. Mam dla was dwie propozycje, jak sprawić, żeby nie było to tylko kręcenie się z workami na śmieci przez 45 minut.

 • Światowy Dzień Nosorożca

  Na świecie żyje mnóstwo różnorodnych zwierząt. Małe, duże, włochate, w piórach, na długich nogach czy z kopytami. Świat fauny jest niezwykły! Jednym z takich ciekawych zwierząt jest nosorożec. Już 22 września obchodzony będzie Światowy Dzień Nosorożca. Na świecie żyje tylko 5 gatunków tych zwierząt, a 3 z nich są zagrożone wyginięciem. To doskonała okazja, by poznać bliżej te niezwykłe stworzenia, zanim znikną z mapy świata.

 • Dzień Pustej Klasy - Szkolny Szlak Polskiej Przyrody

  Dużymi krokami zbliża się Dzień Pustej Klasy. Dzieci już nie mogą doczekać się, by porzucić podręczniki i wziąć udział w różnych ciekawych aktywnościach. Co w tym roku dla nich uszykujemy – wycieczkę do zoo, szkolny festyn, a może ruszymy Szlakiem Polskiej Przyrody? Cudze chwalicie – swego nie znacie…

 • Morze eksperymentów

  Wakacje już tuż-tuż! Morze, góry, lasy i jeziora czekają na kolejnych odkrywców. Nim jednak zabrzmi ostatni dzwonek, a uczniowie wyruszą na podbój nieznanego, będziemy mieć kilka takich dni w szkole, kiedy oceny będą już wystawione, a my spokojnie będziemy mogli zająć się trochę luźniejszymi zajęciami. To świetny czas, by przygotować dzieci do naukowego poznawania tego, czego będą doświadczać w czasie letnich miesięcy. W tym artykule zaprezentuję cztery propozycje zadań zarówno dla przedszkolaków, jak i dla uczniów klas I–III, które można wykorzystać w trakcie zajęć dotyczących poznawania Morza Bałtyckiego. Na pewno niejeden z waszych uczniów spędzi tam wakacyjne dni, warto zatem zachęcić go do innego spojrzenia na to miejsce. Może uda mu się zarazić naukową pasją rodziców?

 • Co słychać w gnieździe?

  Wiosna to wspaniała pora roku. Jest jaśniej, weselej, rośliny budzą się do życia, a z ciepłych krajów wracają do nas niektóre ptaki. Wiosna to również czas wzmożonego dbania o dom, jednak słynne „wiosenne porządki” nie dotyczą tylko ludzi. Przygotowywanie domu dla siebie i potomstwa to ważne zadanie w życiu zwierząt. Dla niektórych z nich takim domem jest gniazdo.

 • W poszukiwaniu kwiecistej wiosny – wyprawa badawcza

  Dzieci są z natury ciekawe świata, pociągają je różnego rodzaju nowości i tajemnice. Z tego powodu zadania polegające na odwzorowaniu liter czy obliczeniach według schematu nie budzą w nich takiego entuzjazmu, jak te związane z wyszukiwaniem różnic, podobieństw lub konkretnych szczegółów na obrazku. Wykorzystajmy tę dziecięcą dociekliwość i zorganizujmy wyprawę badawczą w poszukiwaniu wiosny. Rozdajmy lupy, atlasy i wyruszmy w nieznane. Z najmłodszymi policzmy, ile różnych gatunków już zakwitło i ile kolorów udało się nam zauważyć. Starszych zaprośmy do bardziej poważnego zadania – przyjrzyjmy się budowie i znaczeniu kwiatów.

 • Drzewa w zimowej odsłonie

  „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam”. W myśl konfucjańskiej zasady porzućmy dziś książki i wyruszmy na zimową wycieczkę do lasu. Chociaż świat przyrody pozostaje teraz w zimowym uśpieniu, możemy odwiedzić naszych starych dobrych znajomych – przyjrzyjmy się drzewom i krzewom. Zimowe wizyty w lesie są nieodzowne, by w pełni poznać życie jego mieszkańców.

 • Ekokarmnik dla ptaków. Kogo spotkamy w zimowej stołówce

  W tym artykule znajdziesz: przepis na wykonanie krok po kroku prostego ekokarmnika scenariusz zajęć „Kogo spotkamy w ptasiej stołówce” w strefie PREMIUM: plansza do gry „Ptasi maraton” wraz z pionkami do wycięcia i złożenia

 • Na tropie leśnych zwierząt

  W tym artykule znajdziesz: scenariusz zajęć „Tropimy zimowe zwierzęta” instrukcję wykonania prostych pieczątek, dzięki którym uczniowie poznają tropy popularnych leśnych zwierząt pomysły na zabawy z wykorzystaniem przygotowanych pomocy edukacyjnych gotową kartę pracy dla małych leśnych detektywów

 • Prezenty eksperymenty, czyli upominki od małych naukowców

  W tym artykule znajdziesz pomysły na: zajęcia edukacji przyrodniczej zajęcia kółka zainteresowań „Małych Naukowców” proste eksperymenty, które wpleciesz jako dodatkową aktywność podczas zajęć innych przedmiotów własnoręcznie zrobione podarunki o naukowej wartości, które uczniowie przygotują dla swoich bliskich

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE