Podwórkowa matematyka

Podwórkowa matematyka

NR 1 (5) 2017

Zima nie jest porą łaskawą dla amatorów pracy z dziećmi na świeżym powietrzu. Śnieżna aura nie dopisuje zbyt często, w zamian mamy deszcz i wszechobecne błoto. Marzymy więc o wiośnie i planujemy kolejne zabawy, które przeprowadzimy, gdy tylko pogoda się polepszy. Zamknięci w szkolnych murach nie musimy jednak rezygnować z zabaw zaczerpniętych prosto z dziecięcego podwórka.


Chcąc przekazać naszym uczniom wartości edukacyjne, zdarza się, że tworzymy skomplikowane scenariusze, które sprawiają im trudność w zrozumieniu. W wieku wczesnoszkolnym nie ma jednak nic naturalniejszego i przynoszącego większe efekty dydaktyczne niż zabawa. W artykule stworzony został zestaw zabaw opartych na zasadach znanych gier podwórkowych oraz gier i ćwiczeń z metodyki zuchowej, zarówno ruchowych, jak i statycznych, zmodyfikowanych po to, by realizowały założenia dydaktyczne z zakresu edukacji matematycznej. Zapewne skojarzą się wam z czasami dzieciństwa, kiedy najbardziej obleganą przestrzenią był podwórkowy trzepak. To dobrze! Nic tak nie rozwijało kreatywności jak kawałek kredy, guma do skakania czy kamyki. Każdą z zabaw można dowolnie dopasowywać do naszych aktualnych potrzeb edukacyjnych. Można je stosować zarówno pojedynczo jako urozmaicenie standardowej lekcji, jak i pokusić się o organizację lekcji fabularyzowanej. Przykładowy scenariusz zajęć z pełną fabularyzacją znajduje się na końcu artykułu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 30 Strona 31 Strona 32 Strona 33 Strona 34

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Kosmiczny bal

  Karnawał to czas zabaw, tańców i bali. W wielu szkołach i przedszkolach odbywają się imprezy, podczas których dzieci przebierają się za ukochane księżniczki (cała sala Elz) czy superbohaterów. Sama z rozrzewnieniem wspominam swoje pierwsze taneczne kroki w stroju czerwonego kapturka. Dziś jednak mam trochę inną propozycję, która pozwoli połączyć dobrą zabawę z poznawaniem… kosmosu. Bo czemu nie wykorzystać tej okazji i czegoś się nie nauczyć. Gotowi do startu? Ruszamy!

 • Zróbmy WOW na koniec zimy! Błyszczące eksperymenty

  Karnawał i ostatnie dni zimy to czas pełen zapachów sezonowych potraw, radosnych dźwięków i tańca oraz kolorów balowych dekoracji. Warto wykorzystać ten moment w roku, by przekazać nową wiedzę i pokazać, że nauka towarzyszy nam na każdym kroku – uświadomić dzieciom, że spotkać można ją także w karnawałowym brokacie, zapachu cynamonu, dźwięku muzyki i gazowanym napoju. Przedstawiam dziś eksperymenty, podczas których z sukcesem zastosować można domowe, zimowo-karnawałowe atrybuty i małym sumptem zrobić duże rzeczy. I wielkie WOW!

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE