Jestem dzieckiem, jestem uczniem, jestem filozofem

Jestem dzieckiem, jestem uczniem, jestem filozofem

NR 5 (9) 2017

W trzeci czwartek listopada, z inicjatywy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych Do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) corocznie obchodzone jest Światowe Święto Filozofii. Choć adresowane do starszej części społeczeństwa – dorosłych i młodzieży, może być świetnym pretekstem do zorganizowania w szkole i w przedszkolu dnia bez podręcznika.


Wszak dzieci to genialne istoty, które potrafią dostrzegać złożoności tego świata, krytycznie myśleć i z rozmysłem działać. Okres dzieciństwa to dobry moment, by tę wrażliwość i krytycyzm wyostrzyć i dobrze zdefiniować. Wtedy będą kształtować się właściwe postawy wobec świata i drugiego człowieka – właściwe, czyli pełne szacunku, zrozumienia i chęci prowadzenia dialogu w sytuacjach trudnych bądź niezrozumiałych. Dzień Filozofii może być wykorzystany do rozmaitych debat nad współczesnymi problemami świata, np. budowania dialogu międzykulturowego. Tak było w 2010 r. w Paryżu, gdy dyrektor generalna, Irina Bokowa, zainicjowała sympozjum „Filozofia, Różnorodność Kulturowa i Zbliżenia Kultur”. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką debatę zorganizować w warunkach szkolnych. W tym celu warto przemeblować salę, przygotować stół z kilkoma krzesłami w centralnej części, np. przy tablicy, nakryć go obrusem, płachtą materiału, a nawet kolorową chustą Klanzy, na stole postawić kubki i butelki z wodą, a przed stołami umiejscowić pozostałe krzesła bądź rozmieścić poduszki. Następnie trzeba wybrać prowadzącego debatę, może być nim nauczyciel, ale również jeden albo dwoje uczniów. Dobrze jest też zadbać o zewnętrzne atrybuty sympozjum – plakietki z imionami dla każdego uczestnika, notatniki z ołówkami.

Pozostało jeszcze 0% artykułu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   ZAMÓW PRENUMERATĘ

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Elektroniczna wersja czasopisma jest przystosowana do wyświetlania na ekranach wszystkich urządzeń mobilnych, niezależnie od ich wielkości. Wszystkie artykuły wyświetlą się poprawnie na:

  • smartfonie
  • tablecie
  • laptopie i monitorze komputera stacjonarnego
   ZAMÓW PRENUMERATĘ

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA


Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy naszych Klientów inspirować do nieszablonowych rozwiązań. Chcemy dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień. Chcemy wspierać w zawodowym rozwoju. Chcemy pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

61 221 69 78     532 134 086

biuro@agencjapracytworczej.pl

www.agencjapracytworczej.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE