Zimno i lód, czyli co mali naukowcy robia zima?

Zimno i lód, czyli co mali naukowcy robia zima?

NR 4 (4) 2016

Gdy za oknem chłód... to idealny moment na to, by pokazać dzieciom najciekawsze zagadnienia związane z zimnem i lodem. Oczywiście latem tez bywa nam zimno, miewamy gęsia skórkę, kiedy zajadamy się lodami lub podczas chłodniejszych, deszczowy dni i nocy, ale to właśnie zimowa pora temat zimna najłatwiej jest zobrazować. I oswoić.


Ciepło i zimno – jak je rozpoznajemy?

Skóra człowieka (i nie tylko) wyposażona jest w specjalne punkty, które pozwalają nam rozpoznawać zmiany temperatur. Są to termoreceptory. Jeśli wiec poczujemy powiew zimnego wiatru lub ciepło kubka z gorącą herbata, to receptory ciepła i zimna pozwolą przetworzyć te informacje i odczuwać zmianę temperatury. W praktyce termoreceptory ułatwiają nam dobranie ubioru odpowiedniego do pogody, dzięki czemu możemy uniknąć przeziębienia lub przegrzania. Chronią nas tez przed oparzeniami i odmrożeniami, ponieważ dzięki nim organizm może wywołać odpowiedni reakcje obronne, np. kiedy dotkniemy rozgrzanego żelazka – podświadomie szybko odsuwamy dłoń.

Pozostało jeszcze 94% artykułu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   ZAMÓW PRENUMERATĘ

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Elektroniczna wersja czasopisma jest przystosowana do wyświetlania na ekranach wszystkich urządzeń mobilnych, niezależnie od ich wielkości. Wszystkie artykuły wyświetlą się poprawnie na:

  • smartfonie
  • tablecie
  • laptopie i monitorze komputera stacjonarnego
   ZAMÓW PRENUMERATĘ

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA


Wydawca czasopism oraz publikacji elektronicznych dla nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedszkoli. Organizator szkoleń i praktycznych kursów wspierających grono pedagogiczne w nowoczesnym zarządzaniu placówką oświatową.

KONTAKT

61 221 69 78     532 134 086

biuro@agencjapracytworczej.pl

www.agencjapracytworczej.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE