Wulkany, czyli podróż do wnętrza Ziemi i z powrotem

Wulkany, czyli podróż do wnętrza Ziemi i z powrotem

NR 3 (7) 2017

Nie ma nic bardziej interesującego dla dzieci niż eksperymenty. A jeżeli w trakcie coś wybuchnie i nabrudzi – entuzjazm uczniów mamy gwarantowany! Tematem niezwykle lubianym przez uczniów i wywołującym morze skojarzeń są zjawiska wulkaniczne, a do przekazania wiedzy o nich wystarczą niezwykle proste doświadczenia. Opowiem tu o dwóch z nich. Zajęcia mogą odbyć się w klasie, jednak ja polecam wyjść poza ławki szkolne.


Jak zbudowane jest wnętrze Ziemi?

 

Wnętrze kuli ziemskiej badamy poprzez analizę rozchodzenia się w nim fal sejsmicznych. Fale te mogą się odbijać, załamywać w konkretny sposób lub rozchodzić z charakterystycznymi prędkościami zależnie od gęstości materii, przez którą przechodzą. Na podstawie tych badań wiemy, iż wnętrze Ziemi jest niejednorodne i możemy w nim wyróżnić trzy strefy: jądro ziemi, płaszcz ziemski oraz skorupę ziemską.

 

Czym jest wulkan?

 

Wraz ze wzrostem głębokości rośnie także temperatura, średnio o 1°C na każde kolejne 33 m w głąb Ziemi. Miejsce, w którym na powierzchnię Ziemi wydobywa się magma (jako lawa), nazywamy właśnie wulkanem.

 

Gdzie występują wulkany?

 

Wulkany występują w obszarach młodej górotwórczości oraz aktywnych trzęsień ziemi. W miejscach, gdzie jedna płyta litosfery zagłębia się pod drugą, wulkany powstają wzdłuż ich krawędzi – na kontynencie oraz wzdłuż rowów oceanicznych, np. wybrzeże Pacyfi ku, Europa Południowa, Wyspy Japońskie, Filipiny. Powstają one także w miejscach rozsuwania się płyt litosfery, czyli w grzbietach śródoceanicznych oraz w dolinach ryftowych, np. w Grzbiecie Śródatlantyckim i w Wielkich Rowach Afrykańskich.

Pozostało jeszcze 89% artykułu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   ZAMÓW PRENUMERATĘ

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Elektroniczna wersja czasopisma jest przystosowana do wyświetlania na ekranach wszystkich urządzeń mobilnych, niezależnie od ich wielkości. Wszystkie artykuły wyświetlą się poprawnie na:

  • smartfonie
  • tablecie
  • laptopie i monitorze komputera stacjonarnego
   ZAMÓW PRENUMERATĘ

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Skąd się bierze czysta woda? Budujemy model oczyszczalni!

    Czyta woda to wartość, którą trudno przecenić. Korzysta z niej każdy: i ludzie, i zwierzęta, i rośliny. Również nasi uczniowie. Warto wspólnie z uczniami odkryć, że fakt, iż przejrzysta ciecz płynie z kranu, jest efektem długotrwałego procesu. Z pewnością zwiastuje to fantastyczną przygodę i jednocześnie podniesie świadomość dzieci w sprawie ochrony przyrody.

  • Powiew letniego odpoczynku – czytanie wrażeniowe z grupą dzieci

    Czy czujecie już ciepły powiew letniego odpoczynku? Koniec roku szkolnego zbliża się swoimi zapracowanymi krokami. Może więc w przeddzień testowania uczniów, wypisywania diagnoz i świadectw warto przenieść się w krainę, gdzie jest tak, jakbyśmy tego najbardziej pragnęli, gdzie rodzą się pytania i znajdują odpowiedzi, gdzie relaks przeplata się z refleksją i harmonią. To kraina wyobraźni. To kraina książek.

WYDAWCA


Wydawca czasopism oraz publikacji elektronicznych dla nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedszkoli. Organizator szkoleń i praktycznych kursów wspierających grono pedagogiczne w nowoczesnym zarządzaniu placówką oświatową.

KONTAKT

61 221 69 78     532 134 086

biuro@agencjapracytworczej.pl

www.agencjapracytworczej.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE