Dzienniczek obserwatora przyrody

Dzienniczek obserwatora przyrody

NR 4 (4) 2016

Las

Lasy liściaste przerzedziły się. Gałęzie grabu (Carpinus betulus) oraz dębów (Quercus) zdobione są jeszcze przez zeschłe liście i owoce. Czerwone owoce utrzymują się na kalinie (Viburnum opulus), głogach (Crataegus) i dzikiej róży (Rosa canina).


Nadal zielenią się bory porastane przez gatunki niezrzucające liści na zimę – sosny (Pinus sylvestris), świerki (Picea excelsa), jodły (Abies alba). W uschniętym runie lepiej widać mchy takie jak często spotykany rokietnik pospolity (Pleurozium schreberi) i płonnik pospolity (Polytrichum commune).

Na bezlistnych drzewach i krzewach z pewnością zauważymy ptaki szukające owoców i nasion. O tej porze roku brakuje owadów – dotychczasowego pokarmu wielu z nich. Obserwacje są tym prostsze, ze z mroźniejszych krajów przylatują do Polski stada sikor bogatek (Parus major), gili (Pyrrhula pyrrhula), jemiołuszek (Bombycilla garrulus) i czyżów (Spinus spinus)

Pozostało jeszcze 97% artykułu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   ZAMÓW PRENUMERATĘ

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Elektroniczna wersja czasopisma jest przystosowana do wyświetlania na ekranach wszystkich urządzeń mobilnych, niezależnie od ich wielkości. Wszystkie artykuły wyświetlą się poprawnie na:

  • smartfonie
  • tablecie
  • laptopie i monitorze komputera stacjonarnego
   ZAMÓW PRENUMERATĘ

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Zimno i lód, czyli co mali naukowcy robia zima?

    Gdy za oknem chłód... to idealny moment na to, by pokazać dzieciom najciekawsze zagadnienia związane z zimnem i lodem. Oczywiście latem tez bywa nam zimno, miewamy gęsia skórkę, kiedy zajadamy się lodami lub podczas chłodniejszych, deszczowy dni i nocy, ale to właśnie zimowa pora temat zimna najłatwiej jest zobrazować. I oswoić.

  • Funda, funda, funda tota risibunda

    Jednym z ważnych elementów wiążących grupy społeczne są, obok języka, zwyczaje i obyczaje świąteczne, u podstaw których leży tradycja. Duża wartość wychowawcza i kulturowa daje podtrzymywanie świątecznych zwyczajów. Boże Narodzenie to najpiękniejsze, magiczne Święto, które budzi szczególnie w dzieciach wielkie emocje i mobilizuje do pasjonujących przygotowań. Jest to czas, gdy również w przedszkolach i szkołach prowadzi się zajęcia nawiązujące do tych świąt. Często przygotowuje się z tej okazji różnorodne ozdoby choinkowe oraz inscenizacje, których tematem są na ogół jasełka.

WYDAWCA


Wydawca czasopism oraz publikacji elektronicznych dla nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedszkoli. Organizator szkoleń i praktycznych kursów wspierających grono pedagogiczne w nowoczesnym zarządzaniu placówką oświatową.

KONTAKT

61 221 69 78     532 134 086

biuro@agencjapracytworczej.pl

www.agencjapracytworczej.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE