Czy wszystko płynie? O wodzie i o tym jak ją wytłumaczyć dzieciom

Czy wszystko płynie? O wodzie i o tym jak ją wytłumaczyć dzieciom

NR 3 (3) 2016

Woda jest lubianym źródłem dziecięcych zabaw – skakanie po kałużach, przelewanie wody z kubeczka do kubeczka, chlapanie się podczas kąpieli, mieszanie wody łyżeczką. Jest też doskonałym źródłem rozmaitych spontanicznych eksperymentów. Prowadząc warsztaty badawcze dla dzieci, zawsze staram się nawiązywać do tego, co już znają, wiedzą i obserwują na co dzień. Wiem, że to pobudza ich wyobraźnię, mobilizuje do myślenia i motywuje do wspólnej pracy, a jednocześnie jest dla nich wyzwaniem – by ruszyć głową, skupić uwagę i połączyć fakty.


Czy wszystko płynie?

Dzieci myślą pytaniami. Stąd też częste: „Po co? Dlaczego? Co się stanie, jeśli...?”. Dajmy im więc możliwość, by i podczas naszych lekcji miały szansę rozumować na swój sposób. Jak można to zrobić? Najprościej: pytając o to, co obserwują na co dzień, co im to przypomina, czy gdzieś widziały już coś podobnego. Dzieci zwykle chętnie wykazują się i dzielą swoimi obserwacjami. Dzięki temu, zachowując dydaktyczną czujność (chociażby związaną z obserwowaniem poprawności wymienianych informacji i dyskretnym naprowadzaniem na właściwy tok myślenia), dajemy dzieciom możliwość, by uczyły się od siebie nawzajem i swoim językiem, a co za tym idzie – łatwiej zapamiętywały nowe informacje.

Pozostało jeszcze 73% artykułu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   ZAMÓW PRENUMERATĘ

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Elektroniczna wersja czasopisma jest przystosowana do wyświetlania na ekranach wszystkich urządzeń mobilnych, niezależnie od ich wielkości. Wszystkie artykuły wyświetlą się poprawnie na:

  • smartfonie
  • tablecie
  • laptopie i monitorze komputera stacjonarnego
   ZAMÓW PRENUMERATĘ

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA


Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy naszych Klientów inspirować do nieszablonowych rozwiązań. Chcemy dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień. Chcemy wspierać w zawodowym rozwoju. Chcemy pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

61 221 69 78     532 134 086

biuro@agencjapracytworczej.pl

www.agencjapracytworczej.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE