Badacze natury

Badacze natury

Zaproś dzieci do fascynującego świata przyrody. Skorzystaj z pomysłów na wyprawy poznawcze, wykonaj z uczniami nietypowe eksperymenty, pozwól im doświadczać świata fauny i flory wszystkimi zmysłami.

 • Dzień Pustej Klasy - Szkolny Szlak Polskiej Przyrody

  Dużymi krokami zbliża się Dzień Pustej Klasy. Dzieci już nie mogą doczekać się, by porzucić podręczniki i wziąć udział w różnych ciekawych aktywnościach. Co w tym roku dla nich uszykujemy – wycieczkę do zoo, szkolny festyn, a może ruszymy Szlakiem Polskiej Przyrody? Cudze chwalicie – swego nie znacie…

 • Morze eksperymentów

  Wakacje już tuż-tuż! Morze, góry, lasy i jeziora czekają na kolejnych odkrywców. Nim jednak zabrzmi ostatni dzwonek, a uczniowie wyruszą na podbój nieznanego, będziemy mieć kilka takich dni w szkole, kiedy oceny będą już wystawione, a my spokojnie będziemy mogli zająć się trochę luźniejszymi zajęciami. To świetny czas, by przygotować dzieci do naukowego poznawania tego, czego będą doświadczać w czasie letnich miesięcy. W tym artykule zaprezentuję cztery propozycje zadań zarówno dla przedszkolaków, jak i dla uczniów klas I–III, które można wykorzystać w trakcie zajęć dotyczących poznawania Morza Bałtyckiego. Na pewno niejeden z waszych uczniów spędzi tam wakacyjne dni, warto zatem zachęcić go do innego spojrzenia na to miejsce. Może uda mu się zarazić naukową pasją rodziców?

 • Co słychać w gnieździe?

  Wiosna to wspaniała pora roku. Jest jaśniej, weselej, rośliny budzą się do życia, a z ciepłych krajów wracają do nas niektóre ptaki. Wiosna to również czas wzmożonego dbania o dom, jednak słynne „wiosenne porządki” nie dotyczą tylko ludzi. Przygotowywanie domu dla siebie i potomstwa to ważne zadanie w życiu zwierząt. Dla niektórych z nich takim domem jest gniazdo.

 • W poszukiwaniu kwiecistej wiosny – wyprawa badawcza

  Dzieci są z natury ciekawe świata, pociągają je różnego rodzaju nowości i tajemnice. Z tego powodu zadania polegające na odwzorowaniu liter czy obliczeniach według schematu nie budzą w nich takiego entuzjazmu, jak te związane z wyszukiwaniem różnic, podobieństw lub konkretnych szczegółów na obrazku. Wykorzystajmy tę dziecięcą dociekliwość i zorganizujmy wyprawę badawczą w poszukiwaniu wiosny. Rozdajmy lupy, atlasy i wyruszmy w nieznane. Z najmłodszymi policzmy, ile różnych gatunków już zakwitło i ile kolorów udało się nam zauważyć. Starszych zaprośmy do bardziej poważnego zadania – przyjrzyjmy się budowie i znaczeniu kwiatów.

 • Drzewa w zimowej odsłonie

  „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam”. W myśl konfucjańskiej zasady porzućmy dziś książki i wyruszmy na zimową wycieczkę do lasu. Chociaż świat przyrody pozostaje teraz w zimowym uśpieniu, możemy odwiedzić naszych starych dobrych znajomych – przyjrzyjmy się drzewom i krzewom. Zimowe wizyty w lesie są nieodzowne, by w pełni poznać życie jego mieszkańców.

 • Ekokarmnik dla ptaków. Kogo spotkamy w zimowej stołówce

  W tym artykule znajdziesz: przepis na wykonanie krok po kroku prostego ekokarmnika scenariusz zajęć „Kogo spotkamy w ptasiej stołówce” w strefie PREMIUM: plansza do gry „Ptasi maraton” wraz z pionkami do wycięcia i złożenia

 • Na tropie leśnych zwierząt

  W tym artykule znajdziesz: scenariusz zajęć „Tropimy zimowe zwierzęta” instrukcję wykonania prostych pieczątek, dzięki którym uczniowie poznają tropy popularnych leśnych zwierząt pomysły na zabawy z wykorzystaniem przygotowanych pomocy edukacyjnych gotową kartę pracy dla małych leśnych detektywów

 • Prezenty eksperymenty, czyli upominki od małych naukowców

  W tym artykule znajdziesz pomysły na: zajęcia edukacji przyrodniczej zajęcia kółka zainteresowań „Małych Naukowców” proste eksperymenty, które wpleciesz jako dodatkową aktywność podczas zajęć innych przedmiotów własnoręcznie zrobione podarunki o naukowej wartości, które uczniowie przygotują dla swoich bliskich

 • Eksperymenty na wietrzne dni, czyli łapiemy powietrze

  Jesienne, wietrzne dni to świetna okazja do tego, by skupić uwagę dzieci na... powietrzu właśnie! Przeciągi, rozwiane fryzury i tańczące na wietrze liście są bardzo obrazowymi przykładami i dobrymi pretekstami do dalszych dyskusji i badań, które warto przeprowadzić z uczniami. Krótkie i łatwe do przeprowadzenia eksperymenty z powietrzem są miłym uzupełnieniem jesiennych lekcji i ciekawym sposobem na ćwiczenie koncentracji grupy.

 • Liście lecą z drzew

  Jesienią w murach szkolnych pojawiają się „pierwszaki”, dla których często jest to okres ogromnego stresu i wielkich emocji. Pozostałe dzieci wracają do klas po wakacjach wypoczęte, lecz często rozkojarzone i z problemami z koncentracją nad materiałami lekcyjnymi. Dlatego warto zaplanować lekcje na świeżym powietrzu, w trakcie których wykorzystując elementy przyrody, będziemy realizowali program edukacyjny.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE