Świętujemy Dzień Pustej Klasy

Świętujemy Dzień Pustej Klasy

NR 3 (7) 2017

Kilka lat temu kalendarz uczniowski wzbogacił się o nowe święto – Dzień Pustej Klasy. W ubiegłej edycji wzięło w nim udział około tysiąc szkół. Ich uczniowie porzucili książki po to, by stanąć oko w oko z przyrodą. Przyłączmy się do akcji, organizując piknik, zabawy podwórkowe albo coś ambitniejszego – Przyrodnicze Podchody. W artykule przedstawiam zbiór inspiracji na zorganizowanie „leśnego dnia” – od inwencji nauczyciela będzie zależał wybór i konfi guracja tych elementów. Warto wysilić wyobraźnię i zorganizować swoim uczniom prawdziwe leśne święto, bez szkolnej ławki.


Gdzie urządzić podchody?

 

Las to pierwsze skojarzenie ze słowem „podchody”. Nic dziwnego. Miejsce to pełne jest tajemniczych ścieżek i zakątków. Za każdym krzakiem może kryć się coś niesamowitego. To właśnie tu, w leśnych ostępach ukrywa się wiele gatunków niespotykanych w pobliżu osad ludzkich. Razem z dziećmi podejrzymy, w jaki sposób mrówki budują mrowisko, poszukamy śladów zębów bobra na zwalonym pniu, sprawdzimy, gdzie rosną dzikie poziomki. Nad wymyślaniem zadań nie trzeba się mocno głowić – zajęła się tym sama natura, wystarczy je tylko odszukać.

Park miejski ważne by był stary i urozmaicony, z terenami „dzikimi”.

Podwórko szkolne lub skwer miejsce najbliżej naszej klasy, ale wymagające od nauczyciela najwięcej inwencji. W naszym otoczeniu żyje i rośnie wielu małych sąsiadów, o których istnieniu często nie pamiętamy. Tym razem będziemy mogli przyjrzeć się im z bliska. Z pomocą przyjdą nam też przyrodnicze zabawy plastyczne i ruchowe oraz różnego rodzaju eksperymenty. Do naszej sali mamy kilkadziesiąt metrów, o fachowe pomoce nie będzie więc trudno.

Pozostało jeszcze 89% artykułu.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM.

   ZAMÓW PRENUMERATĘ

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Elektroniczna wersja czasopisma jest przystosowana do wyświetlania na ekranach wszystkich urządzeń mobilnych, niezależnie od ich wielkości. Wszystkie artykuły wyświetlą się poprawnie na:

  • smartfonie
  • tablecie
  • laptopie i monitorze komputera stacjonarnego
   ZAMÓW PRENUMERATĘ

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Nauka poprzez zabawę – jak zawierać treści programowe w grach i zabawach ruchowych?

    W zabawach, w których główną rolę odgrywa sprawność ruchowa (np. czas reakcji i szybkość lokomocyjna) sprawniejsi uczniowie zyskują przewagę nad uczniami mniej uzdolnionymi ruchowo. Co się stanie, jeśli poza szybkością przewodzenia impulsów nerwowych, o końcowym wyniku rywalizacji będzie decydowała poprawna odpowiedź? Jako nauczyciel wychowania fizycznego w klasach IV-VI podczas takich zajęć zaobserwowałem dużo większą aktywność wśród uczniów o mniejszej sprawności ruchowej. Wystarczy przypomnieć sobie wyraz twarzy dziecka, które prawdopodobnie pierwszy raz w życiu było najlepszy w grze na lekcji wychowania fizycznego.

  • Powiew letniego odpoczynku – czytanie wrażeniowe z grupą dzieci

    Czy czujecie już ciepły powiew letniego odpoczynku? Koniec roku szkolnego zbliża się swoimi zapracowanymi krokami. Może więc w przeddzień testowania uczniów, wypisywania diagnoz i świadectw warto przenieść się w krainę, gdzie jest tak, jakbyśmy tego najbardziej pragnęli, gdzie rodzą się pytania i znajdują odpowiedzi, gdzie relaks przeplata się z refleksją i harmonią. To kraina wyobraźni. To kraina książek.

WYDAWCA


Wydawca czasopism oraz publikacji elektronicznych dla nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedszkoli. Organizator szkoleń i praktycznych kursów wspierających grono pedagogiczne w nowoczesnym zarządzaniu placówką oświatową.

KONTAKT

61 221 69 78     532 134 086

biuro@agencjapracytworczej.pl

www.agencjapracytworczej.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE